Öğretmenler Günü Neden 24 Kasımda Kutlanır

Öğretmenler Günü Neden 24 Kasımda Kutlanır. Öğretmenler gününün 24 Kasımda kutlanmasının nedeni nedir?

Yeni Türk Devleti’nin önemli sorunlarından biri de eğitim konusuydu. Okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, çağdaş öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak gerekiyordu. Bunun içinde yeni bir alfabe arayışına girilmişti. Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 1927’de Mustafa Kemal’in emriyle, alfabe sorununa ilişkin araştırma yapmaya başladı. Önce yüksek okullarda fizik, kimya, matematik derslerinde Latin işaretleri kullanımı başladı. Aynı yıl posta pullarında da Latin harfleri kullanıldı.

9 Ağustos 1928 günü İstanbul’da, Sarayburnu Parkı’ndaki bir halk toplantısında Harf İnkılabı’nı müjdeleyen Mustafa Kemal, yeni yazının da özelliklerini açıkladı. Türk halkı bu yeniliğe hızlı bir şekilde uyum sağladı. İmzalar değişti, dilekçeler ve mektuplar bu yeni harflerle yazıldı. Yeni harflerin millete öğretilmesi amacıyla birçok yerde kurslar açıldı. Atatürk, yeni harfleri halka kendisi öğretmek için yurt seyahatine çıktı. İlk dersini Tekirdağ’da verdi.

1 Kasım 1928’de TBMM’nin kabul ettiği Türk Harfleri Hakkındaki Kanun ile Harf İnkılabı başladı. Kanunun çıkarılmasının ardından açılan Millet Mektepleri ile Türk tarihinde ilk defa bir okuma yazma seferberliği başlatıldı. 24 Kasım 1928 tarihli Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince Mustafa Kemal, Millet Mektepleri’nin Başöğretmeni ünvanını aldı. Bu tarihin yıldönümü 24 Kasım 1981 tarihinden itibaren her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Etiketler: öğretmenler gününün 24 kasımda kutlanma nedeni nedir, öğretmenler günü niçin 24 kasım tarihi olarak kabul edilmiştir,
Eklenme: 14.11.2012
Okunma: 2810

Yorumlar

Güngör Erdemirci - 24 Kasım 2013, Pazar 12:45
Öğretmenler gününün 24 kasımda kutlanmasının nedeni hakkında güzel ve doğru bilgiler edindim. Başöğretmen Atatürk milletimizin en büyük öğretmenidir. Öğretmenler de geleceğimizi aydınlatan değerli insanlardır. Yazıdaki bu kısa ve aydınlatıcı bilgiler özet olarak bizler için yeterli bilgilerdir. Sizlerin kısaca yazdığı bu metin sayesinde öğretmenler gününün neden her yıl 24 kasım günü kutlan dığını öğrenmiş olduk.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası