Öğretmenler Günü’nün Tarihçesi

Öğretmenler Günü’nün Tarihçesi

Türkler tarihin çok eski dönemlerinden itibaren kendi yazı sistemini kullanmışlardır. Göktürk ve Uygur yazısı denilen bu yazılar Türklerin buluşudur. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı dünyanın değişik bölgelerine yayılan Türkler, bu yazılarını yerleşmiş oldukları yerlere taşıyamamışlar, bulundukları yerlerdeki alfabeleri benimsemişlerdir.

8. Yüzyıldan itibaren İslâmiyeti kabul eden Türkler, Uygur alfabesini bırakarak Arap alfabesini kullanmaya başladılar. Ancak, Arap alfabesinde Türkçeye uymayan pek çok sessiz harfin bulunması Türk dilinin yazılmasını, okunmasını ve öğrenilmesini oldukça güçleştiriyordu. Bu nedenlerle Türkçe gelişme olanaklarından yoksun kalıyordu.

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesini sağlayan Atatürk, bir dizi yenilik hareketleri ile ülkemizi çağdaş ve modern bir konuma getirmek için olanca gücüyle çalışmıştır. Bu yeniliklerden biriside eğitim ve öğretim alanında olmuş, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kullanımı kabul edilmiştir.

Latin alfabesinin kabul edilmesinin ardından, yeni harflerin bir an evvel öğrenilmesi ve kullanılması amacıyla 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açılmış, her yaştan vatandaşın yeni harflerle okuma yazma öğrenmesi için bir eğitim seferberliği başlatılmıştır. Atatürk’te Millet Mektepleri’nin “Başöğretmeni” unvanını alarak bu eğitim seferberliğine bizzat öncülük etmiştir. Yurdun bir çok yerine giderek yeni Türk harflerinin öğrenilmesi ve kullanılması hususunda denetlemelerde bulunan Büyük Önder, yazı tahtasının başına geçerek halka dersler vermiştir.

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım gününü 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlamaktayız.

Etiketler: öğretmenler gününün tarihçesi, öğretmenler günü tarihçesi,
Eklenme: 18.11.2012
Okunma: 2062

Yorumlar

Faik - 7 Kasım 2013, Perşembe 21:45
Öğretmenler gününün tarihçesi hakkında kısa bilgi vermeniz iyi olmuş. Bu bilgilerin özet olarak bile faydası vardır. Öğretmenler günü tarihçesi yazısının 24 kasım günü okunmasında büyük yarar var.
vildan - 19 Kasım 2012, Pazartesi 09:59
Her 24 kasım geldiğinde kutlanan öğretmenler gününün tarihçesini güzel anlatmışsınız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası