Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık 1919

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Milli Mücadele’yi 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkarak başlatan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayınladıktan sonra 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da ise Sivas Kongresi’ni toplayarak vatanın kurtuluşu için çok önemli adımlar atmış oldu.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Ankaralılar Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti üyeliğine seçilenleri  Ankara’ya davet ettiler. 26 Aralık 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşları en son uğrak yerleri olan Kaman’dan ayrılırken Ankara’da da büyük bir karşılama hazırlığı tertip ediliyordu.

27 Aralık 1919 Cumartesi günü halk erken saatlerden başlayarak sokaklara dökülmüştü. Ankaralılar heyecan içerisinde bekliyordu. Sonunda saat: 14.00’te Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal ve arkadaşları göründü. Halkın yanına geldiklerinde önce O, sonra arkadaşları otomobillerinden indiler. Seğmenler oyunlar oynuyor, binlerce kişi sevinç gösterilerinde bulunuyordu. Başında boz kalpağı ve boz renkli kemerli paltosuyla Mustafa Kemal kendinden emin adımlarla yürüdü. Onları Yahya Galip, Ali Fuat (Cebesoy), Mehmet Rıfat gibi Ankara’da bulunan komutan ve yöneticiler karşıladılar. Ali Fuat Paşa’nın “Ankara’yı nasıl buldunuz Paşam?” sorusuna Büyük Önder, “Cidden fevkalâde, tebrik ederim. Ankara hakikaten millî bir merkez haline gelmiş” diyerek karşılık verdi. Önce Valilik binasına giderek Vali Vekili Defterdar Galip Beyi makamında ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa, memurlar ve halkın ileri gelenleri ile görüştükten sonra, Ankara Ziraat Mektebindeki karargahına yerleşti.

Artık Kurtuluş Savaşı hazırlıkları Ankara’da sürdürülmeye başlanmıştı. Anadolu Ajansı ve Telgrafhane kurularak yurt içi ve yurt dışı haberleşme imkanı sağlanmıştı. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Memleket artık Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından idare ediliyordu. 9 Eylül 1922’de en son düşman birlikleri İzmir’den atılana dek Kurtuluş Savaşı Ankara’dan yönetildi.

Ankaralılar, Mustafa Kemal’e Ankara’nın Onursal Hemşehriliğini teklif ettiler. O da bu teklifi 5 Ekim 1922’de kabul etti. 13 Ekim 1923’te Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti oldu.

Etiketler: atatürkün ankaraya gelişi, 27 aralık atatürkün ankaraya gelişi,
Eklenme: 19.11.2012
Okunma: 2790

Yorumlar

Nazan Şanlıer - 2 Aralık 2013, Pazartesi 19:21
atatürkün ankaraya gelişi ve ankaranın başkent oluşu ile ilgili kısa bir özet yazı hazırlanmış ve bu yazı kısaca bizlere fayda sağlamıştır.
Uğur Güleryüz - 26 Kasım 2013, Salı 13:42
Ülkemizin başkenti ankaraya atatürkün gelişi hakkında kısa ve özet bir bilgiye ulaşmış oldum. Büyük önder Atatürkün Ankaraya gelişi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili bu yazı makalesinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Kısa bir bilgi olmasına rağmen ben kısaca bu sayfayı beğendim. Başkent Ankara her şeyin en güzeline layıktır. Çünkü Atatürk Ankarayı başkent yapmış ve Anıtkabir Ankara ilinde bulunmaktadır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası