İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı Seçilmesi

İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı Seçilmesi

Atatürk’ün amansız hastalığı yaşadığı günlerde, devlet adamları zaman zaman Mareşal Fevzi Çakmak’ın başkanlığında toplanıyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleceği üzerinde görüşmeler yapıyorlardı. Devlet adamları bu acılı günlerde bile, akılcı ve gerçekçi bir görüşle görevlerini yerine getirmeye gayret gösteriyorlardı.

10 Kasım 1938 günü Atatürk’ün vefat etmesi üzerine, hükûmet bir bildiri yayımlayarak Türk milletine baş sağlığı diledi. Anayasa gereğince TBMM Başkanı Abdülhalik Renda, Cumhurbaşkanı vekili olarak göreve başladı. 11 Kasım 1938’de olağan üstü toplanan TBMM, Atatürk’ün en yakın silah ve çalışma arkadaşı, Kurtuluş Savaşı’nın Batı Cephesi Komutanı, Malatya Milletvekili İsmet İnönü’yü Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçti. İsmet İnönü, bu görevini 1950 yılına kadar sürdürdü.

Etiketler: ismet inönünün cumhurbaşkanı seçilmesi, ismet inönü cumhurbaşkanı olarak seçilmesi,
Eklenme: 25.11.2012
Okunma: 1900

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası