Milli Birlik ve Beraberliği Güçlendiren Unsurlar Nelerdir

Milli Birlik ve Beraberliği Güçlendiren Unsurlar. Milli birlik ve beraberlik unsurları.

Milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında, milli eğitimin önemi çok büyüktür. Bunu sağlamak için ilk gerçekleştirilen, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabul edilmesi olmuştur. Atatürk, milliyetçiliğin başlıca unsurlarından saydığı birlik ve beraberliğin sağlanmasında milli eğitimin önemini şöyle vurgulamaktadır: “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir”(1)

Milli birliği güçlendiren diğer bir unsur da milli kültürdür. Milli kültür, bir milletin sahip olduğu maddi ve manevi değerlerden oluşan bir bütündür. Milli kültürün temelleri de milli tarihtedir. Ortak yaşanmış bir tarih milli birlik ve beraberliğin en önemli güç kaynağıdır. Tarih ve ülkü birliği milletimiz için vazgeçilmez unsurlardandır. Milliyetçilik, halkımızı ortak kültürel amaçlar etrafında toplamış; milli bir dayanışma ve ülkü birliği meydana getirmiştir.

Dil birliği, bir milletin oluşmasında ve kaynaşmasında olduğu gibi milli birliğin kurulmasında ve güçlenmesinde de en önemli etkendir. Bir milletin varlığını ve bütünlüğünü korumasında en büyük güvencesi dil birliğidir. Dilimizi en değerli varlığımız olarak benimsemek, geliştirmek milli duyguları güçlendirmede son derece önemlidir. Tarih ve dil birliği milli kültürü geliştirir.

Türk milleti, Kurtuluş Savaşı’nda milli birlikle, tüm zorlukları aşıp Misak-ı Milli’yi gerçekleştirdi. Misak-ı Milli ile Türk milleti belli bir vatan kavramına ulaştı. Misak-ı Milli’nin günümüzdeki anlamı ve ruhu, her türlü bölücülüğe ve bölgeciliğe karşı olmak, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemizin sorunlarını çözmek demektir.

Milli birlik ve beraberlik, Türklük bilinci ve ortak manevi değerlerle de güçlenir. Türklük bilinci ve manevi değerler, insanları birbirlerine yaklaştırır. Tasada ve kıvançta ortak ve bölünmez bir bütün haline getirir.

(1) Atatürkçülük, Atatürkçü Düşünce Sistemi, (3. Kitap), İstanbul, 1997, s. 162

Etiketler: milli birlik ve beraberliğin unsurları, milli birlik ve beraberlik ile ilgili unsurlar nelerdir,
Eklenme: 28.11.2012
Okunma: 3688

Yorumlar

tarık - 29 Kasım 2012, Perşembe 11:19
mustafa kemal atatürk milliyetçiliğinde milli birlik ve beraberliği güçlendiren unsurlar nelerdir? işte burada yazılı olanlardır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası