Türkiye Cumhuriyetinin Nitelikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin Nitelikleri. Kısaca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Nitelikleri Nelerdir?

Gücünü milletten alan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te, saat: 20:30’da 158 milletvekilinin kabul oyu ile 20 Ocak 1921 Anayasasının 1. maddesi değiştirilerek ilan edildi. Gerçekleşen bu değişiklikle, bir yönetim şekli olan Cumhuriyet, ilk kez Anayasaya girmiş oldu. 1924 Anayasasının birinci maddesinde “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir” hükmü yer aldı.

5 Şubat 1937’de yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasanın 2. maddesi şu şekilde değiştirilmiştir: “Türkiye Devleti; cumhuriyetçi, milliyetçi, halkçı, devletçi, laik ve inkılapçıdır…” Böylece, Atatürk ilkeleri, Anayasa’da yer alarak Türk Devleti’nin esas nitelikleri olmuştur.

1982 Anayasası’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikleri 2. maddede şöyle belirtilmiştir: “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

Gücünü milletten alan Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzurunu sağlayan, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı bir devlettir. Atatürk milliyetçiliğine bağlı olup, demokrasiyi benimsemiştir. Devlet, hukuk kuralları ve adalet ilkeleri içinde davranır. Türkiye Cumhuriyeti, Anayasa’da da belirtildiği gibi laik bir devlettir.

Anayasa’nın 3. maddesinde devletin ülke ve milletle bir bütün olduğu açık ve kesin bir dille ifade edilmiştir. “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” Anayasa’nın 4. maddesi ile de 1,2 ve 3. madde hükümlerinin “değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin teklif edilemeyeceği” hükme bağlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti bu temel niteliklerinin yanı sıra, sınırları Misak-ı Milli ile çizilen, milli ve üniter bir devlettir. Atatürk bu niteliklere sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonsuza dek yaşayacağını şu sözleriyle belirtmiştir: “Türkiye Cumhuriyeti; her anlamda, büyük Türk milletinin öz ve değerli malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, sonsuzluğa kadar yaşayacaktır.”

Maddeler halinde özet olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasalarda belirtilen temel nitelikleri:

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir
Millî Birlik ve Beraberlik (Millî Dayanışma)
İnsan Haklarına Bağlılık
Millî Devlet Olmak, Türk Milliyetçiliğine Bağlı Olmak
Atatürk İlke ve İnkılâplarına Bağlılık
Devletin Ülkesi ve Milletiyle Bölünmezliği; Resmi Dil Türkçe, Başkent Ankara’dır.
Lâiklik
Demokratik Sosyal Hukuk Devleti
Kuvvetler Ayırımı

Etiketler: Türkiye Cumhuriyetinin nitelikleri, Türkiye Cumhuriyeti nitelikleri nelerdir, kısaca türkiye cumhuriyeti devletinin nitelikleri hakkında bilgi,
Eklenme: 29.11.2012
Okunma: 4120

Yorumlar

şahin ayaz - 4 Aralık 2012, Salı 11:20
türkiye cumhuriyeti nin temel nitelikleri hem açıklama olarak hem de maddeler halinde özet olarak kısaca mükemmel bir şekilde izah edilmiş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası