Türkiye Cumhuriyetinin Genel Yapısı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Genel Yapısı

Türkiye Cumhuriyeti’nin genel yapısı 3 temel birimden oluşmaktadır. Bunlar; Yasama, Yürütme ve Yargı’dır. Bu üç temel birim, kaynağı millet egemenliğine dayanan devletin üstün gücünü kullanmaktadır.

Yasama gücü, yasaları yapan, değiştiren ve yürürlükten kaldıran güçtür. Bu güç, milletin temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından millet adına kullanılır. TBMM, bu görevinin yanı sıra, Bakanlar Kurulu’nu ve Bakanları denetler. Bakanlar Kurulu’na belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi tanır. Para basmaya, savaş ilanına, uluslar arası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmaya, genel ve özel af ilanına karar verebilir.

Yürütme gücü, TBMM tarafından seçilen Cumhurbaşkanı ve yine TBMM içinden görevlendirilen başbakan ile meclis içinden yada meclis dışından atanan bakanlar tarafından kullanılan güçtür. Cumhurbaşkanı, yürütme gücünün başı olarak devletimizi temsil etmektedir. Yürütme gücünü asıl kullanan , Başbakan başkanlığındaki hükûmettir. Hükûmetin görevini sürdürebilmesi TBMM’den güvenoyu almasıyla mümkündür. TBMM gerekli görürse hükûmete güvenoyu vermeyip, onu düşürebilir. Hükûmet, TBMM’nin çıkardığı yasaları uygular, yasalara uygun olmak koşuluyla yönetmelikler ve tüzükler çıkarır.

Yargı gücü, bağımsız mahkemeler tarafından kullanılır. Yargı, vatandaşlar arasındaki anlaşmazlıkları çözer ve suç işleyenlere ceza verir. Devlet ile vatandaş arasında çıkan sorunları çözümler. Genel ve yerel seçimleri de yargı organları yürütür. Yargı organları bu görevleri yerine getirirken, ilgili yasalara göre hareket ederek karar verir. Yargı organları içinde en üstünü Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi, TBMM’nin çıkardığı yasaların itiraz durumunda Anayasa’ya uygun olup olmadığına karar verir. Yargı organlarında görevli hakimler ve savcılar her türlü etkiden uzak ve bağımsız olup, atanmaları, yükseltilmeleri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yerine getirilir.

Etiketler: türkiye cumhuriyeti devletinin genel yapısı, türkiye cumhuriyetinin genel yapısı hakkında özet bilgi,
Eklenme: 29.11.2012
Okunma: 2051

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası