Atatürkçülüğün Tanımı ve Önemi

Atatürkçülüğün Tanımı ve Önemi

Tarihi ve toplumsal gelişmelerin oluşturduğu Türk inkılabı, bir fikir ve idealin dile getirilişidir. Türk milletini çağdaşlaştırmaya yönelik inkılaplar, kalkınmaya yönelik bütün gayretler, belli bir düşünce sisteminin ürünüdür. İşte Türk inkılabının temelini oluşturan bu düşünce sisteminin adı Atatürkçülüktür.

Bir kavram olarak açıklayacak olursak; Türk Milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasına dayandırması, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üstüne çıkarılması amacı ile temel esasları yine Atatürk tarafından belirtilen devlet hayatına, fikir hayatına ve ekonomik hayata, toplumun temel kurumlarına ilişkin gerçekçi düşüncelere ve ilkelere Atatürkçülük denir.

Milli Mücadele ruhunu tam olarak ortaya koyan Atatürkçülük, toplumun çağdaş dünyaya uyumunu sağlayan köklü değişiklikleri kapsamaktadır. Yine Atatürkçülük, Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa sahip olmasını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güçlenmesi ve geleceğinin güvencesi olarak görmektedir.Tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkelerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel unsurları olduğunu belirten Büyük Önder Atatürk, tam bağımsızlığı siyasi, ekonomik, adli, askeri ve kültürel alanlarda tam bir bağımsızlık ve serbestlik olarak görmüştür.

Atatürkçülük, devlet yönetiminde millet egemenliğini esas almakta, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu savunmaktadır. Atatürkçülük, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarılmasını esas almaktadır.

Etiketler: atatürkçülük tanımı, atatürkçülüğün tanımı nedir, atatürkçülük nedir, atatürkçülüğün anlamı ve önemi, atatürkçülük tanım, atatürkçülük ne demektir,
Eklenme: 29.11.2012
Okunma: 4113

Yorumlar

Feride - 7 Temmuz 2013, Pazar 19:46
Atatürkçülüğün tanımı ve Türk toplumu için önemi yazınızı bilgi açısından başarılı buldum. Özet olarak yazılması da iyi olmuş. Atatürkçülüğün tarifi yani ne manaya geldiği iyi izah edilmiş.
türkan - 4 Aralık 2012, Salı 11:15
atatürkçülüğün tanımı güzel yapılmış
özge - 1 Aralık 2012, Cumartesi 14:26
atatürkçülüğün tanımı ve önemi kısaca harika özetlenmiş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası