Sosyokültürel Güç

Sosyokültürel güç ne demektir? Sosyokültürel güç nedir?

Sosyokültürel güç, bir milleti oluşturan insan gücünün özellikleri ve o milletin kültürünün oluşturduğu güçtür. Halkın sosyal yaşantısı ve kültür düzeyi, aynı zamanda o ülkenin gücünü gösterir. Bir ülkede halkın yaşama ve kültür seviyesinin yüksekliği, demokratik haklarını kullanabilmesi, bilime ve sanata önem vermesi, o ülkede sosyokültürel gücün temellerini sağlamlaştırır. Ülkenin sosyokültürel yönden güçlü olması, eğitime, güzel sanatlara, bilim ve teknolojiye verilen öneme bağlıdır.

Milletlerin her alanda gelişip kalkınmasının ön koşulu eğitimdir. Eğitim, milletleri çağdaş uygarlığa götüren en önemli yoldur. Bir ülkeyi çağdaş uygarlığa taşıyacak olan eğitim sistemleri ve kurumları üzerine sürekli araştırmalar yapmak ve bu araştırmaların sonucunda eğitim öğretim alanında başarılar elde etmek sosyokültürel güce büyük katkı sağlar.

Güzel sanatların bir çok dalları vardır. Bu dallarda verilen eserler bir milletin sanatsal gücünü yansıtır. Bu eserler sayesinde bir milletin tarihsel ve kültürel zenginlikleri tüm dünyaya duyurulabilir. Sanatçıların uluslar arası elde ettikleri başarılar o ülkenin övünç kaynağı olur. Bir milletin kalkınmasında, sosyal yaşantısının gelişmesinde, insanlar arasındaki diyalogların artmasında, halkın iyiyi ve güzeli bulmasında, milli duyguların oluşumunda güzel sanatların rolü çok büyüktür.

Toplumsal olaylarda, toplumun ortak yargısını yansıtan duygu ve düşüncelere kamuoyu denir. Toplumla ilgili konularda kamuoyu çok önemlidir. Kamuoyunun oluşumunda toplumun sosyokültürel yönden gelişmiş olması önemlidir. Sosyokültürel yönden gelişen toplum sağlam ve güçlü bir kamuoyu oluşturur.

Etiketler: sosyokültürel güç ne demetir, sosyokültürel, sosyo kültürel güç,
Eklenme: 01.12.2012
Okunma: 3196

Yorumlar

erdal lokman - 4 Aralık 2012, Salı 11:11
sosyo kültürel güç nedir ne demektir diyen herkes bu yazıda bunları bulabilir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası