Atatürkçü Düşünce Sisteminde Bağımsızlık İhtiyacı

Atatürkçü Düşünce Sisteminde Bağımsızlık İhtiyacı

Atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunu hazırlayan etkenler arasında bulunan “Bağımsızlık İhtiyacı”

Bağımsızlık, Atatürk’ün özünde var olan bir duygu olmakla birlikte, büyük önderin hayatı boyunca en büyük tutkusu olmuştur. Bu tutkusunu, “Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük atalarımın en kıymetli miraslarından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım” diyerek ifade etmiştir.

Atatürk’e göre bağımsızlık; tam, kayıtsız ve şartsız olmalıdır. Onun en çok önem verdiği iki ilkeden biri tam bağımsızlık, diğeri de bunun tamamlayıcısı olan milli egemenliktir. Milli egemenlik, egemenliğin tek kaynağı ve sahibinin millet olması demektir. Atatürk’e göre, toplumda en yüksek hürriyet, eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve koruması, ancak kesin anlamıyla milli egemenliğin gerçekleşmesine bağlıdır. Bundan dolayı hürriyetin, eşitliğin, adaletin temeli milli egemenliktir.

Milli egemenlik siyasi bağımsızlıkla birlikte gerçekleşmiş ve gelişmiştir. Atatürk, bağımsızlıktan yoksun bir milletin uygar ülkeler karşısında tutunamayacağını belirterek, “Bir millet, varlığını ve bağımsızlığını korumak için düşünülen girişim ve özveriyi gerçekleştirdikten sonra başarılı olur” demiştir.

Atatürk’ün düşünce sistemi, yaşadığı mevcut ortamın şartlarında ve yapısında var olan bağımsızlık düşüncesi çerçevesinde doğup gelişmiştir.

Etiketler: bağımsızlık ihtiyacı, atatürkçü düşüncede bağımsızlık ihtiyacı,
Eklenme: 03.12.2012
Okunma: 1947

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası