Atatürkçü Düşünce Sisteminde Askeri Durum

Atatürkçü Düşünce Sisteminde Askeri Durum

Atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunu hazırlayan etkenler arasında bulunan “Askeri Durum” ile ilgili yazı:

Mustafa Kemal, 1905-1911 yılları arasında genç bir kurmay subay olarak ülkenin çeşitli bölgelerinde görevlerde bulundu. 1909’da çıkan 31 Mart Olayı’nı bastırmak için kurulan Hareket Ordusu’nun kurmay başkanlığını yaptı. Bu görevi sırasında ordunun siyasete karıştırılması durumunda, bunun getireceği tehlikeleri gören Mustafa Kemal ilgilileri uyardı. Ancak bu konudaki uyarısı yetkililerce dikkate alınmadı. Birinci Balkan Savaşı’ndaki yenilgi, Mustafa Kemal’in haklılığını kanıtlamış oldu.

Mustafa Kemal, 1911 Trablusgarp ve 1912 Balkan Savaşları sonunda, ülkenin hızla yıkılmaya doğru gittiğini fark etti. 1914’te çıkan Birinci Dünya Savaşı’na girmeyi, özellikle de Almanya’nın yanında savaşa girilmesini büyük bir çılgınlık olarak gördü. Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı yılları içinde ülke gerçeklerini yakından gördü. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra geldiği İstanbul’da, mevcut hükûmet ile bir şey yapılamayacağını anladı ve Milli Mücadele’yi başlatmak için Anadolu’ya geçti.

Mustafa Kemal, içinde bulunduğu ortamın siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri durumunu iyi değerlendirebilen, ülkenin geleceğine yön verecek bilgi birikimine ve deneyimine sahip bir kişiydi. Derin tarih bilgisi ve kendine rehber edindiği akıl ve bilim yolu Mustafa Kemal’in düşüce sisteminin oluşmasında önemli etkenlerdir. Atatürkçü düşünce sistemi, Mustafa Kemal’in yaşadığı ortamdaki olayları akıl yoluyla değerlendirmesi ve tarih bilinciyle yorumlamasıyla oluşmuştur.

Etiketler: atatürkçü düşüncede askeri durum, atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunda askeri durumun yeri,
Eklenme: 03.12.2012
Okunma: 1971

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası