Atatürkçü Düşünce Sisteminin Oluşumunda Ekonomik Durumun Etkisi

Atatürkçü Düşünce Sisteminin oluşumunda Ekonomik Durumun Etkisi

Atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunu hazırlayan etkenler arasında bulunan “Ekonomik Durum” ile ilgili bilgi:

19. Yüzyıl sonlarında Osmanlı Devleti’nin ekonomisi kapitülasyonların da etkisi ile son derece bozulmuştu. Osmanlı Devleti, tarihinde ilk olarak 1854 Kırım Savaşı sırasında dış borç almıştı. Borçların doğru yatırımlarda kullanılmaması sebebiyle 1875’te Osmanlı Maliyesi borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etti. Bunun üzerine alacaklı devletler Düyûn-u Umûmiye (Genel Borçlar) İdaresi’ni kurarak Osmanlı Devleti’nin sağlam gelir kaynakları ipek, toz tütün, damga pulu, balık avı ve ispirto vergilerine el koydular. Böylece devlet, Avrupa Devletleri’ne sormadan harcama yapamayacak duruma gelmişti.

Osmanlı Devleti, ekonomik yönden tam olarak Batılı devletlerin denetimi altına girmişti. Ekonomik alanda yitirilen bağımsızlık beraberinde siyasi bağımlılığı getirmişti.

Etiketler: atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunda ekonomik durum,
Eklenme: 04.12.2012
Okunma: 2070

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası