Atatürkçü Düşünce Sisteminin Oluşumunda Sosyal ve Kültürel Durumun Etkisi

Atatürkçü Düşünce Sisteminin oluşumunda Sosyal ve Kültürel Durumun Etkisi

Atatürkçü düşünce sisteminin oluşumunu hazırlayan etkenler arasında bulunan “Sosyal ve Kültürel Durum” ile ilgili yazı:

19. Yüzyılın sonlarına doğru Avrupa ile ilişkilerin artması ve Batı tarzında eğitim yapan okulların açılmasıyla toplumun bir kısmı tarafından Batılı yaşam biçimi benimsenmeye başlandı. Nüfus artışı, küçük yerleşim birimlerindeki ekonomik yetersizlikler ve Tanzimat Dönemi ile birlikte iskân kısıtlamalarının kalkmasıyla oluşan göç hareketleri sonucu mahalle kültür birliği bozuldu. Toplumun zengin kesiminde ve bazı devlet adamlarının yaşam biçiminde Avrupalı âdetler yer almaya başladı. Avrupa malı kullanma eğilimi artış gösterdi. Türk müziğinin yanı sıra Mozart’ı, Beethoven’i dinlemek, baloya gitmek moda oldu. Kadınlar ve erkekler bir arada eğlenmeye başladılar. Evlerde geleneksel eşyaların yerini yavaş yavaş koltuk, sandalye, masa aldı. Büyük şehirlerde görülen bu değişiklikler taşrada görülmedi. Taşrada ki günlük yaşam aynen devam etti.

Batı tarzında eğitim yapan önce askeri, daha sonra sivil birçok okul açıldı. Okul sayısının artması ile okur yazar sayısı da arttı. Basılan kitap, dergi ve gazete sayısında önceki dönemlere göre önemli artışlar oldu. Toplumun kültür yapısında yükselme görüldü. Düşünce alanında Osmanlıcılık, İslamcılık, Batıcılık ve Türkçülük gibi fikir akımları ortaya çıktı. Bu düşünce akımlarından Türkçülük, II. Meşrutiyet döneminde hızla yayıldı. Mustafa Kemal, Türkçülük akımının etkisi altında kaldı. Laiklik ve demokrasi gibi konuları işleyen Tevfik Fikret, özgürlük ve bağımsızlığa önem veren Namık Kemal ve Türkçülük akımının öncülerinden Ziya Gökalp’ten etkilendi. Ayrıca Fransız İhtilali’nin düşünsel hazırlayıcılarından olan Jean Jacques Rousseau önem verdiği yabancı düşünürlerden biriydi.

Batı tarzında açılan okullar, kültür hayatının gelişmesine büyük katkıda bulunuyordu. Ancak bu okulların yanı sıra mahalle mektepleri, medreseler ve azınlık okulları da faaliyetlerine devam ediyorlardı. Bu okulların her birinde farklı bir eğitim verilmesi, bir süre sonra toplumda kültür farklılıklarından kaynaklanan çatışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Azınlık ve yabancı okullarında sürekli Türk düşmanlığı fikri işleniyordu.

Etiketler: atatürkçü düşünce sisteminin oluşumu hazırlayan etkenlerden sosyal ve kültürel durum hakkında bilgi,
Eklenme: 04.12.2012
Okunma: 2700

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası