Ekonomik Güç

Atatürkçü düşüncede milli güç unsurlarından biri olan “Ekonomik Güç” ile ilgili yazı:

Ekonominin toplum hayatında büyük önemi vardır. Çünkü bir ülkedeki üretim, dağıtım ve tüketim ihtiyaçlarıyla ilgili her faaliyet ekonominin konusu içinde yer alır. Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyetin ilk yıllarında söylediği şu söz güçlü bir ekonominin gerekliliğini en güzel şekilde ifade etmektedir, “İktisaden zayıf bir millet, sefaletten kurtulamaz; güçlü bir medeniyete, refah ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal felaketlerden yakasını kurtaramaz.”

Osmanlı Devleti’nin yıkılışında en büyük payın ekonomideki çöküş olduğunu iyi bilen Atatürk, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ekonomik kalkınmanın şart olduğunu belirterek, siyasal bağımsızlık kadar ekonomik bağımsızlığa da büyük önem vermiştir. Milli bir ekonominin mutlaka tesis edilmesinin zorunluluğunu her fırsatta dile getiren Atatürk, Türkiye’nin hür, bağımsız ve daha kuvvetli olabilmesi için milli ekonominin zorunluluğuna dikkati çekmiştir. Topluma yön veren en önemli etkinliklerden olan milli ekonomi, Atatürkçülüğün temel hedeflerindendir.

Etiketler: milli güç unsurlarından ekonomik güç,
Eklenme: 04.12.2012
Okunma: 2638

Yorumlar

efehan - 6 Aralık 2012, Perşembe 11:22
atatürkün milli güç unsurlarından ekonomik güç çok önemlidir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası