Milli Güç Unsurlarından Siyasi Güç

Atatürkçü Düşüncede Milli Güç Unsurlarından Siyasi Güç Hakkında Bilgi

Her cemiyet, her kurum amaçlarına ulaşmak için yasalara uygun olmak koşulu ile çeşitli yol ve yöntemler belirlemekte özgürdür. En büyük toplumsal kurum olan devletin de ulaşmak istediği amaçlar vardır. Devlet, bu amaçlarına ulaşmak için belirli siyasetler izler. Devletin amaçları tüm toplumu ilgilendirdiği için diğer toplumsal kurumların izleyeceği siyasetler, devletin genel siyasetine aykırı olamaz.

Atatürkçü düşünce sistemine dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin milli siyaseti, bu düşünce sistemindeki hedefleri gerçekleştirmek amacına yöneliktir.

Atatürkçü düşünce sisteminde siyasi güç, devlet gücünün doğrudan doğruya milletten kaynaklanması ve izlenecek siyasetinde millet iradesi yönünde olması demektir.

Atatürkçülük, insana değer veren, insana her alanda özgürlükler tanıyan bir düşünce sistemi olması nedeniyle, onun siyasal güç anlayışı demokrasiyle örtüşmektedir. Siyasal gücün zayıflaması, devletin ve demokrasinin varlığını tehlikeye düşürür.

Etiketler: siyasi güç, atatürkçü düşüncede siyasi güç nedir, siyasi güç ne demektir,
Eklenme: 05.12.2012
Okunma: 2672

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası