Sadabat Paktı Nedir

Sadabat Paktı Nedir?

İtalya’nın Asya ve Afrika’ya doğru yayılma siyaseti, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerini rahatsız ediyordu. İtalya’nın Habeşistan’ı işgal etmesi ile bu rahatsızlık daha da arttı. 2 Eylül 1935’te Türkiye, İran ve Irak delegeleri Cenevre’de bir anlaşma taslağı hazırladılar. Ancak İran- Irak anlaşmazlığı ortaya çıkınca anlaşma taslağının uygulanması gecikti. Fakat Türkiye bu devletler ile ilişkilerini sürdürmeye devam etti.

Sadabat Paktı’nı İmzalayan Devletler:

Balkan Antantı ile Batı sınırlarını güvence altına alan Türkiye, bölge barışına katkıda bulunmak ve doğu sınırlarını güvence altına almak amacıyla İran, Irak ve Afganistan ile 8 Temmuz 1937’de Tahran’da Sadabat Sarayı’nda Sadabat Paktı’nı imzaladı.

Sadabat Paktı’nın İmzalanma Nedenleri ve Sonuçları:

Beş yıl için imzalanan bu antlaşma ile taraflar; aralarındaki dostluk ilişkilerini devam ettirmeyi, birbirlerinin iç işlerine karışmamayı, toprak bütünlüğüne saygı göstermeyi kabul ediyorlardı. Siyasi alanda sağlanan karşılıklı güven ortamı, bir süre sonra bu ülkeler arasında ekonomik ilişkilerin de gelişmesini sağladı. Bölgesel olan bu anlaşma ile barış ortamı pekişti. Türkiye, Sadabat Paktı anlaşması ile doğu ve güneydoğu sınırlarını güvence altına aldı. Balkan Antantı ve Sadabat Paktı’nın imzalanmasına öncülük eden Türkiye, Balkanlarda ve Orta Doğu’da barışın sağlanmasına büyük önem verdiğini gösterdi.

Sadabat Paktı, 1980 yılında İran-Irak savaşının ortaya çıkmasıyla geçerliliğini kaybetti.

Etiketler: sadabat paktı nedir, sadabat paktı, sadabat paktı ile ilgili bilgi, sadabat paktı tarihi,
Eklenme: 07.12.2012
Okunma: 4013

Yorumlar

Yasemin Hilal - 11 Aralık 2012, Salı 21:30
Türkiye sadabat paktını imzalamakla doğu sınırlarını güvence altına almıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası