Türk Ordusu ve Milli Savunma

Türk Ordusu ve Milli Savunma

Milli savunma, bir devletin varlığını ve devamını sağlayan en önemli devlet görevlerinden biridir. Milli savunma, toplumun tamamını ilgilendiren, devletin varlığına ve devamına yönelik temel bir devlet hizmetidir. Milli savunma, iç ve dış güvenliği sağlamakla gerçekleşir.

Askerlik, Türk vatanını, Türk bağımsızlığını ve Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için harp sanatını öğrenmek ve gerektiğinde uygulamaktır. Bu görevi yerine getirmekle görevli olan resmi kıyafetli kişilere de asker denir.

Türk tarihi kadar eski bir geçmişi olan Türk ordusu, yüzyıllar boyunca oluşmuş sağlam geleneklere sahip bir ordu olma özelliğine sahiptir. Kahramanlık ve cesaret Türk ordusunun en başta gelen özellikleridir. Türk askerini çok iyi tanıyan Atatürk bu konuda şöyle demektedir: “Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rastlanmamıştır. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Kanaatinle, imanınla, itaatinle, hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi temiz kalbinle düşmanı sonunda alt eden büyük gayretin için minnet ve şükranımı söylemeyi kendime en değerli bir borç bilirim.”

Türk milletinin tarihinde savaş, vatan ve millet çıkarlarının korunması bakımından kutsal bir ödev olarak kabul edilmektedir. Türk milleti tarih boyunca hiçbir zaman saldırgan olmamış, milli hak ve çıkarları tehlikeye düştüğünde savaşmak mecburiyetinde kalmıştır. Türk ordusunun gücü, ordu-millet kaynaşmasından gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetiştirilmesinde vatan, millet, cumhuriyet, meslek ve görev sevgisi her türlü düşüncenin üstünde yer alır.

Türk ordusu, günümüzde aynı zamanda büyük bir eğitim yeri olma özelliğine sahiptir. Atatürk Türk ordusunun eğiticilik yanını şu sözlerle anlatır, “Bizim askerimiz kışlaya işlenecek bir ham madde durumunda gelir. Kışladan ayrıldığı zaman da geldiğinden çok farklı bir durumdadır. Kazanmış, yükselmiş, güçlenmiş olarak evine döner. Kışla bizde sadece bir savaş öğretim yeri değil, aynı zamanda bir kültür ocağı, bir sanat okuludur. Ve böyle olmakla da memlekete yaptığı hizmet ölçülemeyecek kadar büyüktür.”

Etiketler: Türk ordusu ve milli savunma ile ilgili yazı, kısaca türk ordusu ve milli savunma hakkında bilgi, milli savunma nedir, türk ordusu nedir,
Eklenme: 09.12.2012
Okunma: 2469

Yorumlar

mesut barış - 11 Aralık 2012, Salı 21:22
Türk ordusu ve milli savunma düşüncesi ayrılmaz bir bütündür. Türk ordusu Türk milletinin gönlünde her zaman büyük bir yer edinmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası