Halifeliğin Kaldırılmasının Önemi

Halifeliğin Kaldırılmasının Önemi

Halifeliğin Kaldırılması

3 Mart 1924’te TBMM’nin kabul ettiği bir kanunla halifelik kaldırıldı. Osmanlı ailesi üyelerinin gelecekte saltanat ve halifelik iddiasında bulunmamaları için yurt dışına gönderilmeleri, aynı kanunla kabul edildi. Yine aynı gün kabul edilen iki kanunla, Şeriye ve Evkaf Vekâleti (Din İşleri Bakanlığı) ile Erkân-ı Harbiye Vekâleti (Savaş Bakanlığı) kaldırılıp Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu kabul edildi. Bu kanun ile tüm okullar Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı)’ne bağlandı.

Halifeliğin Kaldırılmasının Önemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren her alanda yenileşmeyi ve ilerlemeyi kendisine ilke edinmişti. Bununla birlikte, geçmiş dönemlerde olduğu gibi yenileşmeye karşı olanlar da vardı. Halifeliğin kaldırılmasıyla, yeniliklere karşı olanların sığınabilecekleri ve güç alabilecekleri önemli bir dayanak noktası ortadan kaldırılmış oldu.

Milli egemenlik ilkesine göre kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde, halifelik makamına gerek yoktu. Bunun yanı sıra, halifeliğin kaldırılması ile devlet yapısının laikleşmesi için, önemli bir adım atılmış oldu. Çünkü, Türk inkılabının temel taşlarından biri de laikliktir. Laiklikte devletin temeli ve simgesi din değil, akıldır. Halifeliğin kaldırılması ile Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak için önemli bir engel aşıldı. Halifeliğin kaldırılmasıyla, inkılapların yapılmasında ve dış siyasette karşılıklı güvenin sağlanmasında önemli adımlar atılmış oldu.

Etiketler: halifeliğin kaldırılmasının önemi, halifelik makamının kaldırılmasının önemi ile ilgili bilgi,
Eklenme: 09.12.2012
Okunma: 3676

Yorumlar

niyazi - 11 Aralık 2012, Salı 21:19
halifeliğin kaldırılması önemi bakımından ele alındığında bu inkılabın yapılmasının ne derece önemli olduğu ortaya çıkmaktadır

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası