Devletçilik ilkesi

17.12.1923 tarihinde toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde, imparatorluk zamanından kalan bir çok sorunun çözüme kavuşması için çalışmalarda bulunan Mustafa Kemal, kongrenin açılış konuşmasında, “Bütün ulusun ve olanakların ülke kalkınması için, yapılacak bir program çerçevesinde seferber edilmesi” gerektiğini vurgulamıştır.

Ekonomik kalkınmanın üzerinde duran Atatürk, kısa zamanda yurdun kalkınabilmesi için çalışmalara hız vermiş, bu program dahilinde de Devletçilik ilkesini benimsemiştir.

Devletçilik ilkesi, “Türk toplumunun ve devletin, ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirilebilmesi için, devlet işletmeciliği ile özel sektör işletmeciliğinin hep birlikte, uyum içerisinde çalışması” demektir. Devletçilik, ekonomik ve sosyal kalkınma için yapılması gerekli işlerin ivedi yapılması demektir.

Devlet ve özel sektör

Özel sektör, ilgilendiği bir alanda başarıyı yakaladığı takdirde, devlet o alandan başarı yakalandığı için çekilip, kalkınma için başka alanlara yönelebilir. Devlet, özel sektörün girmediği alanlarda çalışmalarını bırakmaz, aksine bu alanlarda bir çok faaliyetlerde bulunarak ekonomik kalkınmaya her zaman fayda sağlamaya devam eder. Bunlara örnek olarak, enerji santrallerinin kurulması, karayolları, demiryolları, havaalanları ve limanların yapımı ile GAP Projesi’ni verebiliriz.

Türk Özel Sektörü’nün kurucusu olan devletimiz, her zaman özel sektörle birlikte çalışarak bu günlere kadar gelmiştir. Güçlü bir ekonomi, devletçilik ilkesi tam olarak uygulandığı takdirde gerçekleşir. İşte bu yüzden devletçilik ilkesinin gerekleri, kalkınma adına, her alanda daima uygulamalı olarak kendisini göstermelidir.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş olduğu ekonomik noktanın temelleri Atatürk zamanında atılmıştır. B.Soylu-ataturkdevrimleri.com

Atatürk ilkeleri: milliyetçilik ilkesi, halkçılık ilkesi, devletçilik ilkesi, laiklik ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesi, inkılapçılık ilkesi

Etiketler: devletçilik, devletçilik ilkesi, atatürk ilkeleri devletçilik, devletçilik ilkesinin açıklaması, atatürk devletçilik ilkesi,
Eklenme: 22.11.2008
Okunma: 121112

Yorumlar

Ercan Buğday - 5 Aralık 2013, Perşembe 07:17
Yazıdan okuduğum ve anladığım kardarıyla Mustafa Kemal Atatürkün devletçilik ilkesi ülkenin her yönden gelişmesini hedefler. Devlet özel sektörün çalışma alanlarını oluşturur ve o alanlarda başarı elde edildiği zaman başka alanlara yönelir. Bu sayede ülkenin ekonomik ve sosyal açıdan yükselmesi sağlanmış olur. Devletçilik ilkesi kısaca ülkenin kalkınması için seferber olunması demektir. Devletçilik ilkesi özet olarak devletin ve özel girişimcilerin uyumlu şekilde çalışması anlamına gelir.
oğuz - 23 Aralık 2012, Pazar 11:31
Atatürk ilkeleri arasında olan devletçilik ilkesi diğer ilkeler ile bir bütünü tamamlar
selim - 23 Aralık 2012, Pazar 11:28
devletçilik ilkesi Atatürk ilkelerinden biridir ve devletin kalkınıp ekonomik ve diğer alanlarda büyümesini hedefler
fatih - 30 Mayıs 2012, Çarşamba 20:08
Çoğu kaynak gibi M.K. Atatürkün ilke ve inkılaplarını kısa almayıp detaylı bir şekilde paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum..Çünkü bunlar Türkiyemizin temelidir ve bunları iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum..
Gürdal - 4 Mayıs 2012, Cuma 20:41
Atatürk İlkeleri incelemesi çok güzel yapılmış. Bütün ilkelerin özet halinde kısaca verilen açıklamaları ve Atatürk ün ilkelerinin ülkemize olan faydaları konusunda harika bir çalışma örneği sergilemiş olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.
nalan - 30 Nisan 2012, Pazartesi 16:12
Devletçilik ilkesinin katkılarını anlatan yazı makalenizin gelecek yıllarda da faydalı olacağını düşünüyorum.
Davut - 30 Nisan 2012, Pazartesi 10:04
Atatürk ilkeleri ve bu ilkelerin açıklamaları hakkında güzel yazılar yazmışsınız.
sema - 5 Nisan 2012, Perşembe 16:18
ben atatürkün devletçilik ilkesinin bize çok faydası olacagını düşünüyorum,SAYGILARIMLA
Ege - 11 Ocak 2012, Çarşamba 19:40
Atatürkün ilkeleri sayesinde ülkemiz sürekli bir kalkınma içerisinde olmuş, bu kalkınmanın temelini Atatürk ilkeleri oluşturmuştur.
özcan - 3 Eylül 2011, Cumartesi 19:02
atatürk ilkeleri sayesinde hepimiz çok huzurlu bir yaşam sürüyoruz
recep - 5 Ocak 2011, Çarşamba 10:09
devletçilik ilkesi milletimizin ve devletimizin vataşlarımız tarafından korunarak herkesin devlete için çok çalışmasını ifade ettiğini düşünüyorum
feti - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
bütün ilkeler atatürkün üstün gayreti ve çalışması sonucu hayat bulmuş başarılı çalışmalardan ibarettir. atatürk ilkeleri ve devrimleri ile yurdumuz refah dolu bir yaşama adım atmıştır.
ebru - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün bütün yaptıkları çalışmalar bizleri bu çağa getirdi
emre - 31 Mart 2010, Çarşamba 23:06
atatürk ilkeleri çağdaş uygarlık düzeyine çıkılma yolundaki önemli adımlardır...bunları desteklemek bizlere kalmıştır...
halime acılı - 15 Mart 2010, Pazartesi 12:53
devletçilik ilkesi bizim yol göstericimizdir
ilayda selli - 5 Ocak 2010, Salı 14:14
atatürk ilkeleri ve devrimleri bizim için çok önemlidir.
Erdi - 4 Ağustos 2009, Salı 11:09
Atatürk ilkeleri bir devrin kapanıp diğer devrin açıldığı özel ilkelerdir.
tarık adana - 10 Temmuz 2009, Cuma 00:03
Türkiye Atatürk Devrimleri ile çağdaş bir yapıya kavuşmuştur. Mustafa Kemal Atatürk büyük bir asker ve devlet adamıdır. Atatürk devrimleri sitenizi çok beğendim. Tebrik ederim.
Nesrin Gurbetçi - 29 Mart 2009, Pazar 09:20
devleti için çalışmayanlar bir gün mutlaka esarete düşerler atatürk ilkeleri ve devrimleri bizlere en güzel yolu göstermektedir.
Kemal Yurtçu - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:08
vatan toprağı için mücadele eden asil kahramanlarımızı saygı ile anıyorum. bizde onlara layık olabilmek için tam bir devletçi olmamız gerekir. devletçilik ilkesi devletini çok sevmek demektir.
betül - 16 Mart 2009, Pazartesi 15:42
atatürkün devletçilik ilkesi bizlere büyük biryol göstermektedir. ataturk ilkelerini uygulumamız gereklidir, saygılarımla.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası