Çanakkale Cephesi

Çanakkale Cephesi

Ekonomik yönden büyük sıkıntı içinde bulunan Rusya, müttefiklerinden yardım istemişti. İngiltere ve Fransa’nın, Boğazlar yoluyla Rusya’ya yardım etmek istemeleri üzerine Çanakkale Cephesi açıldı. Bu cephede elde edilecek başarı ile Osmanlı Devleti’nin başkenti ele geçirilecek; Süveyş Kanalı ile Hint Deniz Yolu üzerindeki Türk baskısı kaldırılacak; Trakya üzerinden İttifak Devletleri’ne karşı yeni bir cephe açılacak; Osmanlı Devleti barışa zorlanmış olacaktı.

İngiliz ve Fransız donanmaları 19 Şubat 1915’ten itibaren Çanakkale Boğazı’nın iki tarafındaki Türk savunma hatlarını bombardımana başladılar. Zaman zaman çok şiddetli olan bu bombardımanlar, 18 Mart’a kadar devam etti.

İngiliz ve Fransız donanması çıkarma girişimlerinde başarılı olamadı ve 18 Mart 1915’te ağır bir yenilgiye uğradı. Çanakkale Boğazı’nın geçilemeyeceğini anlayan İngilizler, 25 Nisan 1915’te General Hamilton (Sir İan Hamilton) komutasında, Hint ve Anzak (Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler) askerlerinin de katılımıyla oluşan ordularıyla Gelibolu Yarımadası’na çıkarma yaptılar. Bu bölgede 19. Tümen kumandanı olarak bulunan Mustafa Kemal, Arıburnu, Anafartalar ve Conkbayırı’nda düşman kuvvetlerini yenilgiye uğrattı. Özellikle Anafartalardaki başarısından dolayı kendisine Anafartalar Kahramanı unvanı verildi.

Çanakkale’nin karadan da geçilemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri, Ocak 1916’da Gelibolu’yu boşaltmak zorunda kaldılar. Çanakkale Savaşları, iyi komutanların yönetimindeki Türk askerlerinin, üstün düşman kuvvetleri tarafından bile yenilemeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Zaferi, Gelibolu Yarımadası ve İstanbul’un İtilaf Devletleri’nin eline geçmesini önlediği gibi müttefiklerinden yardım alamayan Rusya’da da ihtilale neden oldu. Çarlık Rusya’sı yıkıldı ve Rusya savaştan çekildi. İngiliz ve Fransızların uğradıkları bu yenilgi, Müslüman halkların bulunduğu sömürgelerde ve özellikle de Hindistan’da ayaklanmalara yol açtı. Birinci Dünya Savaşı uzadı. Bulgaristan, İttifak Devletleri’nin yanında savaşa girdi. Çanakkale’de kazanılan zafer, Mustafa Kemal’in Türk halkı tarafından tanınmasına ve Millî Mücadele’nin önderi olmasına ortam hazırladı.

Etiketler: çanakkale cephesi, 1915 çanakkale cephesi, mustafa kemal ve çanakkale cephesi ile ilgili bilgi, çanakkale cephesi özet, kısaca çanakkale cephesi,
Eklenme: 08.02.2013
Okunma: 2642

Yorumlar

Kağan Sultan - 21 Şubat 2013, Perşembe 20:04
1915 çanakkale cephesi ve gelişmelerle ilgili kısa ve özet bir yazı yazılmış olması herkesin çanakkale cephesi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası