İstiklal Marşının Açıklaması Kısa Özet

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı istiklal marşının açıklaması, istiklal marşının ilk iki kıtasının açıklaması, Bağımsızlığımızın sembolü olan ve Mehmet Akif Ersoy tarafından kahraman Türk ordusuna hitaben yazılmış olan istiklal marşının açıklaması.

İstiklal Marşı’nın Açıklaması

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Şair, şiirin ilk iki mısrasında, Türk milletine cesaret vererek hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini, bağımsızlığın mutlaka kazanılacağını ve vatanımızda yaşayan en son kişi yok olana kadar bağımsızlığın süreceğine olan inancını ifade ediyor. Son iki mısrasında da Bayrağımızın Türk milletinin bağımsızlık ve varoluş sembolü olduğunu hatırlatarak, ne pahasına olursa olsun işgalci devletlere teslim edilmeyeceğini, Türk milletinin bayrağına, dolayısıyla bağımsızlığına olan bağlılığına vurgu yaparak, hiçbir kuvvetin bu vatanı elde edemeyeceğini söylüyor.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

İkinci kıtada ay yıldızlı bayrağımıza seslenen şair, milletimizin bulunduğu zor şartlardan dolayı bayrağın kırgın ve küskün halini mecazi anlamda dile getiriyor. Kahraman Türk milletinin mutlaka bağımsızlık savaşını kazanacağını, bağımsızlık uğruna akıtılan kanların bayrak yani bağımsızlık uğruna olduğuna dikkati çekerek, bağımsızlığın Allah’a inanan Türk milletinin hakkı olduğunu dile getiriyor.

Etiketler: özet istiklal marşı açıklaması, kısaca istiklal marşının açıklaması, istiklal marşı nın açıklaması hakkında kısa bilgi,
Eklenme: 22.02.2013
Okunma: 2658

Yorumlar

kemal - 5 Mart 2013, Salı 17:12
okuduktan sonra anladım ki istiklal marşının anlamı kısaca özeti işte bu kadar güzel yazılıp bilgi olarak sunulabilirdi.
nermin - 4 Mart 2013, Pazartesi 17:22
istiklal marşı ve açıklaması gerçekten de harika yazılmış

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası