İstiklal Marşının kısa açıklaması

İstiklal Marşının özet olarak açıklaması, İstiklal Marşı nın açıklaması özet. İstiklal Marşı kıtalarının özet olarak açıklamaları. İstiklal Marşının en kısa açıklaması hakkında bilgi,

İstiklal Marşının kısa açıklaması

İlk iki kıtada bayrağa hitap eden şair, Türk milletiyle Türk bayrağının sonsuza kadar yaşayacağını söylemektedir.

Şair, üçüncü ve dördüncü kıtalarda Türk milleti adına konuşmakta, bu büyük milletin sonsuz hürriyet aşkı ve imana sahip olduğunu vurgulayarak, Türk insanının Batılıların maddi güçlerine direneceğini söylemektedir.

Türk askerine hitap eden beşinci ve altıncı kıtalar, üstünde yaşanan toprakların sıradan bir yer olmadığını, bu toprakların vatan olduğunu, onların düşmana çiğnetilmemesi gerektiğini anlatmaktadır.

Yedinci ve sekizinci kıtalarda şair, sevilen pek çok şey kaybedilse bile vatanın kaybedilmemesini ve Allah’tan ezan seslerinin kesilmemesini yani İslam dininin bu topraklar üzerinde yaşanmaya devam edilmesini istiyor.

Dokuzuncu kıtada bu duası kabul edildiği takdirde kendi ruhunun da vecd (Çoşkuyla, Allah’ı zikrederek) içinde yükseleceğini söyler.

Nihayet son kıtada yine bayrağa dönerek ona ve milletine ebediyen çöküş olmayacağı, hürriyetin ve istiklalin ebediyen onun hakkı olduğu müjdesini tekrar eder. (1)

(1) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mart 2010, Yıl: 11, Sayı: 121, s.83

Etiketler: istiklal marşı en kısa açıklama, istiklal marşının kısa kısa açıklaması, kısa istiklal marşı açıklama,
Eklenme: 05.03.2013
Okunma: 6483

Yorumlar

cemile - 8 Mart 2016, Salı 12:41
Mehmet Akif Ersoy istiklal marşımızı en içten duygularla yazarak vatanımızın ne kadar değerli olduğunu ispatlamıştır. Burada yazılan istiklal marşının kısa açıklamasıda çok anlaşılır bir şekilde yazılmıstır.
Esin Esra - 11 Mart 2014, Salı 23:03
Evet, milli marşımızın açıklaması ile ilgili bilgi edindik. Özet halinde istiklal marşı kısa açıklanmış ve herkese yeterli bilgiler verilmiş. En iyi açıklama burada yapılmış. En anlaşılır şekliyle Mehmet Akif Ersoyun yazdığı istiklal marşının kısa açıklaması çok güzel yazılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası