İstiklal Marşının Özellikleri

İstiklal Marşının Özellikleri
 
İstiklal Marşının özellikleri nelerdir? Kısaca İstiklal marşı özellikleri hakkında yazı.

İstiklal Marşı, nazım tekniği ve muhteva bakımından her hangi bir milli marş güftesinin çok üstünde Türk edebiyatının en güzel lirik-hamasi şiirlerindendir.

Son kıtası beş mısra olmak üzere dörder mısralık on kıtadan oluşur.

Aruzla yazılan şiirin her kıtasının bütün mısraları tam kafiyelidir.

Her kıtada, temayı oluşturan duygu ile uyumlu ton ve vurgulamalar yapılmıştır.

İstiklal Marşı, sayın Orhan Okay’ın ifadesiyle, “tek taşı bile yerinden oynatılmayacak muhkem, harikulâde bir ses, söz ve mana mimarîsi” ne sahiptir.

Alıntı:
(1) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mart 2010, Yıl:11, Sayı:121, s.82

Etiketler: istiklal marşı özellikleri, özet olarak istiklal marşının özellikleri, kısaca istiklal marşının özellikleri, maddeler halinde istiklal marşı özelliği,
Eklenme: 05.03.2013
Okunma: 3108

Yorumlar

Efe - 11 Mart 2014, Salı 22:54
Milli marşımızın genel olarak özelliklerini madde madde okuyup fikir sahibi oldum. Elbette ki İstiklal Marşımız bizim için çok önemlidir. Milli Mücadelemizin devam ettiği dönemde Mehmet Akif tarafından yazılmıştır. Türk milletine büyük bir güç ve cesaret vermiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası