Maddeler Halinde İstiklal Marşının Konusu

İstiklal Marşı’nın özünü oluşturan konular nelerdir? İstiklal Marşının içinde geçen konular. İstiklal Marşının yazılmasında etkili olan hususlar ile ilgili bilgi, İstiklal marşının yazılmasında  rol oynayan temel konular. Kısaca İstiklal Marşında dile getirilen konular.

Maddeler Halinde İstiklal Marşının Konusu:

İstiklal Marşı, Milli mücadele ruhunu taşımaktadır.

Türk milletinin maddi ve manevi değerler bütününe ait özellikleri bünyesinde barındırır.

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında milletin içinde bulunduğu bağımsızlık tutkusu, vatan sevgisi ve yaşama azmini dile getirmektedir.

Akif’in o zamana kadar yazdığı, söylediği, İstanbul’da haykırdığı ve özellikle de Kastamonu camilerinde dile getirdiği görüşlerin bir bakıma nazma dökülmüş biçimidir.

İstiklal Marşı, İstiklal Harbi’nde sömürgeci devletlerle çarpışan ve yok edilmek istenen bir milletin kükreyişidir.

Marşa damgasını vuran ana tema, bağımsızlıktır ve bu nedenle de adı İstiklal Marşı’dır.

İstiklal Marşı’nda Türk milletinin dini ve milli karakteri bir bütün olarak ifade edilmiştir. (1)

Alıntı Paragraflar:
(1) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mart 2010, Yıl:11, Sayı:121, s.80-81

Etiketler: istiklal marşının konusu, istiklal marşını oluşturan konular,
Eklenme: 05.03.2013
Okunma: 3356

Yorumlar

Doğancan - 11 Mart 2014, Salı 22:50
Özet olarak milli marşımızın konusu nedir hakkında güzel bir yazı makalesi olmuş. İstiklal marşımızın içeriğinin oluşmasına etki eden nedenleri madde madde burada okudum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası