İstiklal Marşının bize verdiği mesaj

İstiklal Marşı’nın bize verdiği mesaj

Bizi biz yapan ve bir arada tutan ortak değerlerimizden biri olan İstiklal Marşı, Türk milletinin bir mutabakat metnidir. Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği dönemde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış, milletin dini ve milli duygularını en güzel şekilde ifade etmiştir.

İstiklal Marşı bu milletin dili, ‘sesli bayrağı’, ‘konuşan toprağı’, yüreğinin temsilcisi ve hallerinin tercümanı olmuştur. (1)

İstiklal Marşı’nda öne çıkan iki temel kavram “hürriyet” ve “istiklal”dir. Bunlar aynı zamanda Milli Mücadele’nin başarıyla sonuçlanmasında da en önemli motivasyonu sağlayan kavramlardır. Bugün de millet olarak varlığımız bu bilinci sürdürmemize bağlı olduğuna göre, İstiklal Marşı’nın bugünün Türkiye’sine ve gençliğine sadece bu iki kavramın önemini hatırlatması bile yeterlidir. (2)

Atalarımızın hürriyet ve istiklale verdikleri önemi şiirsel anlamda olağan üstü güzel anlatan İstiklal Marşı, vatanın bölünmezliğini ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmezliğini bizlere hatırlatmaktadır.

(1) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mart 2010, Yıl:11, Sayı:121, s.62

(2) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mart 2010, Yıl:11, Sayı:121, s.61

Etiketler: istiklal marşının mesajı nedir, istiklal marşının verdiği mesaj, istiklal marşının türk milletine verdiği mesaj nedir, türk gençliğine mesajı,
Eklenme: 09.03.2013
Okunma: 2666

Yorumlar

Vildan - 4 Mart 2014, Salı 12:45
Bana göre istiklal marşının verdiği mesaj: Her ne pahasına olursa olsun Türk milletinin bağımsız bir biçimde yaşamaya hakkı olduğu ve bu uğurda hayatını hiçe saymaktan tereddüt bile etmeyeceğidir. Özet olarak yazılmış bu yazıda İstiklal Marşının Türk milletine vermiş olduğu mesaj kısaca anlatılmıştır. En kısa ifadeyle bu mesajı milletimiz iyi anlamış ve Atatürkün liderliğinde vatanın kurtuluşu uğruna büyük fedakarlıklarda bulunmuştur.
vedat pehlivan - 1 Nisan 2013, Pazartesi 22:20
istiklal marşının bize verdiği mesajlar gayet güzel anlatılmıştır.
alp - 10 Mart 2013, Pazar 22:45
istiklal marşının bize verdiği mesajlar çok önemlidir. mehmet akif ersoyun verdiği mesaj Türk milletinin asla esir edilemeyeceğidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası