Çanakkale Muharebeleri

Çanakkale Muharebeleri

20. yüzyıl başlarında Avrupa, sömürgecilik hareketleri, Almanya-Fransa ve Rusya-Avusturya çekişmeleri, silahlanma yarışı, milliyetçilik gibi nedenlerle; Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya’dan oluşan “Üçlü İttifak Devletleri” ile İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan “Üçlü İtilaf Devletleri” olarak iki bloğa ayrıldı. Bu iki blok arasındaki çekişmeler, 28 Haziran 1914’te savaşa dönüştü.

Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri’nin kendisine karşı izlediği politikalar, son savaşlarda kaybedilen toprakların geri alınması, Almanya’nın savaştan galip çıkacağı düşüncesi gibi nedenlerle İttifak Devletleri yanında yer aldı.

Amiral Souchon komutasındaki Türk donanmasının Karadeniz’deki Rus limanlarını bombalaması üzerine (29 Ekim 1914) bu olayı savaş nedeni sayan Ruslar, 1 Kasım 1914’te Kafkasya’da Türk sınırına geçerek savaşı fiilen başlattı. Osmanlı Devleti de 11 Kasım 1914’te İtilaf Devletleri’ne resmen savaş ilan etti.

İngiltere savaş kabinesi, Boğazlar çevresi ve İstanbul üzerine girişilecek bir harekat ile Osmanlı Devleti’ni en kısa yoldan savaş dışı bırakmak ve böylece Süveyş Kanalı ile Hindistan yolu üzerindeki Türk baskısını kaldırmak, Rusya ile doğrudan temas kurarak yapılacak yardımlarla onun savaş gücünü beslemek ve tarafsız Balkan ülkelerinin ve İtalya’nın tereddütlerini gidererek onları İtilaf Devletleri tarafına çekmek amacıyla Çanakkale Boğazı’na saldırı kararı aldı. Bu karara Fransa’da katıldı. (28 Ocak 1915)

Rusya’ya yardım götürmek isteyen İngiltere ve Fransa’nın asıl amacı müttefikleri Rusya’nın menfaatlerinden önce, kendi ulusal menfaatlerinin istikbalde uğrayabileceği zararı giderebilmekti.

1- Çanakkale Savaşı Deniz Muharebeleri

2- Çanakkale Savaşı Kara Muharebeleri ile ilgili bilgiler.

Etiketler: çanakkale muharebeleri, kısaca çanakkale muharebeleri, 1915 çanakkale kara ve deniz muharebeleri,
Eklenme: 14.03.2013
Okunma: 1893

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası