Çanakkale Savaşının Askeri Sonuçları

Maddeler Halinde Çanakkale Savaşının Askeri Sonuçları

Çanakkale Cephesi’ndeki deniz ve kara muharebelerine Türkler 310.000, İngilizler 460.000 (yabancı kaynaklara göre bu rakam 410.000’dir.), Fransızlar 79.000 kişilik kuvvetlerle katılmışlar, buna rağmen savaşı Türk ordusu kazanmıştır.

Çanakkale Savaşı’nın Askeri Sonuçları

- Çanakkale Muharebelerinde İtilâf kuvvetleri, toplam 180.000 (İngilizler 155.000, Fransızlar 25.000) zayiat vermişlerdir. Türklerin zayiatı ise kara muharebelerinde 57.084, deniz muharebelerinde 179 olmak üzere toplam 57.263 şehit, yaralı, kayıp ve esirlerle hava değişimi, hastaneye gönderilenler ve çeşitli hastalıklardan ölenler olmak üzere 211.000’dir.

- Birleşik Filo’nun Boğazları geçerek İstanbul’u ele geçirme plânları suya düşmüş ve böylece hükümet çevrelerinde ortaya çıkan ve sonra halka da yansıyan İstanbul’un elden çıkması korkusu silinmiştir.

- 18 Mart Deniz Zaferi, Gelibolu Yarımadası’nda cereyan eden kara muharebelerinde, Türk askeri için büyük bir moral kaynağı olmuş, Türk ordusunun Balkan Harbi’nde kaybolan itibarını iade etmiştir.

- Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakarak Almanya’yı kuşatmayı amaçlayan İtilâf devletlerinin planını boşa çıkaran Çanakkale Zaferi, savaşın en az iki yıl daha uzamasına neden olmuştur.

- Çanakkale Boğazı’nın kapatılması, Rusya’yı müttefiklerinin silah ve cephane yardımından yoksun bırakmış, Almanya’nın doğu cephesi harekatını kolaylaştırmıştır.

- Çanakkale’de dünyanın en güçlü donanmasına ve en iyi teçhiz edilmiş ordularına karşı elde edilen zafer, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir devlet içinde kahraman bir milletin var olduğunu ortaya koymuştur.
 
- Çanakkale Cephesi’nde İngiltere ve Fransa’nın sahip olduğu yarım milyonu aşkın kuvvetin yarısının savaş dışı kalması, savaşın genel seyrini etkilemiştir.

- Türklerin bu cepheye ayırdıkları 300.000`i aşkın kuvvetin 211.000`inin zayiata uğraması, Türk İstiklâl Harbi’nde insan gücü açısından bir boşluk oluşturmuştur.

- Çanakkale muharebelerinde on binlerce okumuş ve aydın Türk kaybedilmiş, bu kaybın olumsuz etkileri Türk İstiklâl Harbi’nde ve daha sonra da Cumhuriyet Türkiye’sinde görülmüştür.

- Çanakkale Zaferinin Türk milletine en büyük armağanı, kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun askerî dehasını ortaya çıkarmasıdır.

Etiketler: çanakkale savaşı askeri sonuçlar, çanakkale savaşının askeri sonuçları nelerdir, kısaca çanakkale savaşının askeri sonuçları,
Eklenme: 24.03.2013
Okunma: 2136

Yorumlar

Gülse Ayşen - 24 Mart 2013, Pazar 16:39
1915 çanakkale savaşının askeri sonuçları özet olarak maddeler halinde anlaşılır bir şekilde yazılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası