Atatürk’ün Selamlar Köyü Ziyareti 18 Temmuz 1934

Selamlar Köyünde Atatürk Anısına Etkinlikler Düzenleniyor

Atatürk’ün 1934 yılında Ankara’dan İstanbul’a giderken uğradığı Düzce’nin Selamlar köyü bu önemli hatıranın anısına her yıl festival düzenliyor.

18 Temmuz 1934’te Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıkan Atatürk’ü yol güzergahında bulunan bütün ilçe ve köyler misafir etmek isterler. Ancak, Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden olan Çorlu’lu ‘Hafız Dayı’ olarak bilinen Ahmet Altan’ın girişimleri sonucu Atatürk, o yılarda nüfusu 90 kişi olan Düzce’nin Gümüşova ilçesindeki Selamlar Köyü’ne misafir olmak ister. Köye gelindiğinde halk sevinç göz yaşları arasında Ata’sını karşılar. Osmanlı döneminden kalan köyün 200 yıllık çeşmesinin önünde oturan Atatürk, köylüler ile sohbet ederek halkın dertlerini dinler. Daha sonra kendisine ikram edilen yayık ayranını içer ve çok beğendiğini söyleyerek bir bardak daha ister. Ayranları ikram eden  Fatma Öztürk o zaman 13 yaşındadır ve kendisine özel olarak diktirilen kıyafet ile Atatürk’ün karşısına çıkarılmıştır. Büyük Önder, küçük Fatma’nın kıyafetini çok beğenir ve Hafız Dayı’ya dönerek “Diğer kızlarımızda bu kıyafetlerden giysin bundan sonra” diye talimat verir.

Atatürk’ü yakından gören ve onunla konuşan Fatma Öztürk, o yılları hiç unutamadığını belirtiyor. Atatürk vefat ettikten sonra Ankara`ya iki kez gelip Anıtkabir’e uğrayıp Büyük Önder’e dua ettiğini söylüyor.

Osmanlı döneminde yapılan ve Anıtlar Kurulu tarafından korumaya alınan tarihi çeşmeden, Atatürk`ün Selamlar köyünü ziyaret ettiği 18 Temmuz 1934 yılından bu yana her yıl bir günlüğüne ayran akıtılıyor. 18 Temmuz gününü bir festival havasında kutlayan Selamlar köyü sakinleri, yürüyüş korteji düzenliyor, konuşmalar yapılıyor, yemekler pişiriliyor, yayık ayranları içiliyor. Tarihi çeşmenin hemen yanında bulunan, Atatürk Müzesi’nde Atatürk’e ayran yapılan ahşap yayık ta sergileniyor.

Etiketler: atatürkün selamlar köyü ziyareti, atatürkün ayran molası verdiği köy,
Eklenme: 07.05.2013
Okunma: 1656

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası