Atatürk’ün dedesinin Makedonya’daki evi yeniden yapıldı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesinin Makedonya’daki evi yeniden yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi’nin Makedonya’da bulunan evi yeniden inşa edildi. Makedonya’nın Kocacık Köyü’nde bulunan ev “Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi” adını alacak ve müze olarak hizmet verecek. Ayrıca heykeltraş Murat Daşkın tarafından Atatürk ve ailesinin gerçekçi silikon heykellerinin yapımına devam ediliyor. Türk Tarih Kurumu uzmanlarınca tasarlanan toplam 8 heykelin Murat Daşkın tarafından yapımının tamamlanmasının ardından heykeller planlanan yerlerde yerini alacak.

Atatürk’ün 17 yaşlarında, Askeri İdadi üniforması giymiş iki heykelinden biri Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi’ne, diğeri Manastır Askeri İdadisi’ndeki anı odasına konulacak.

Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi’ne konulacak olan heykellerden Atatürk’ün dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi’ye ait olan heykel 70 yaşlarında, rahleden Kuran okur şekilde hazırlanıyor. Atatürk’ün babaannesi Ayşe Hanım’ın heykeli ise 60 yaşlarında ve yün eğirir halde yapılıyor. Atatürk’ün çocukluk yıllarını anlatan heykelde ise Büyük Önder, bir topacın ipini sarar şekilde hazırlanıyor.

Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi müzesinin 500 bin Euro’ya mal olduğu belirtilerek, ziyarete açılmasının ardından turistik bir cazibe merkezi olacağı ifade edildi.

Etiketler: Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi Müzesi açılıyor,
Eklenme: 07.06.2013
Okunma: 1589

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası