Atatürk’ün doğduğu evde çalışmalar tamamlandı

Atatürk’ün Selanik’te Dünyaya Geldiği Evin Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldiği evin restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. 13 ay önce restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan müze ev eskisinden daha sağlam bir hale getirildi. Yeni tesisatların döşendiği evin eşyaları da yenilenecek. Türkiye’den gönderilecek yeni eşyalar yakın bir zamanda Selanik’te olacak.

Evin bahçesi de yeniden düzenlendi. Atatürk’ün çocukken gölgesinde oyunlar oynadığı, babası Ali Rıza Efendi tarafından dikilen nar ağacı bahçenin en çok dikkat çeken bölümünü oluşturuyor.

Bina, restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olmasına karşın, evin dış cephesini ve bahçesini görmek için bile hafta sonları ortalama 400 turist geliyor. Müze evin yıllık ziyaretçi sayısı ise 50 bini geçiyor.

Etiketler: atatürkün selanikteki evi yeniden açılıyor, atatürkün evinde restorasyon,,
Eklenme: 23.07.2013
Okunma: 1370

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası