Atatürk Evi 16 Ağustos’ta Ziyarete Açılıyor

Yenilenen Atatürk Evi 16 Ağustos’ta Ziyarete Açılıyor.

Selanik’te bulunan ve yenileme çalışmaları tamamlanan Selanik Atatürk Evi, 16 Ağustos’ta ziyarete açılıyor.

Büyük Önder Atatürk’ün 1881’de dünyaya geldiği ve babası Ali Rıza Efendi’nin vefatına kadar yaşadığı ev 3 kattan oluşuyor. Zemin katta "Atatürk ve Çocuk Odası bulunurken, birinci katta "Selanik Odası" ve "Manastır Odası", ikinci katta "İstanbul Odası" ve "Ankara Odası" olarak isimlendirilen odalar bulunuyor. Birinci ve ikinci katta bulunan bu odalarda Atatürk’ün hayatının geçtiği şehirleri tanıtan ve Büyük Önder’in yaşamını anlatan bilgi panoları ile Atatürk’ün Cumhurbaşkanı koltuğundaki silikondan gerçekçi heykeli yer alıyor.

Atatürk’ün annesi ve kız kardeşi ile birlikte 1988 yılına kadar kaldığı ev, daha sonra Selanik Belediyesi tarafından mülkiyet sahibinden satın alınarak anahtarı 19 Şubat 1937’de Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na verildi. Bina, 1953 yılında Atatürk Evi olarak ziyarete açıldı. Atatürk Evi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Etiketler: selanik atatürk evi açılıyor, atatürk evi 16 ağustosta açılıyor,
Eklenme: 06.08.2013
Okunma: 1316

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası