Atatürk’ün elini tuttuğu o kız çocuğu hayata veda etti

Atatürk’ün elini tuttuğu o kız çocuğu hayata veda etti

Atatürk’le hatırası olan Fatma Memili Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Altınçağ beldesinde yaşama veda etti.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Şubat 1931’de Hatay’ın Dörtyol ilçesine yaptığı son ziyareti sırasında elini tutup sohbet ettiği Fatma Memili, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ders kitaplarında Atatürk ile birlikte çekilmiş fotoğrafının yayımlandığı araştırmacılar tarafından tespit edilen Fatma Memili’nin fotoğrafının çekildiği dönemde 9 yaşında olduğu kendisi tarafından daha önce açıklanmıştı.

Fatma Memili’nin aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nda vatan savunması sırasında büyük yararlıklar gösteren ve 1926 yılında vefat eden Mustafa Deliağa’nın kızı olduğu araştırmacı-yazar Kadir Aslan tarafından belirlenmişti.

Etiketler: atatürk ile fotoğrafı olan fatma memili yaşamını yitirdi,
Eklenme: 26.09.2013
Okunma: 1583

Yorumlar

İbrahim Tarımcı - 26 Eylül 2013, Perşembe 08:50
Atatürk haberleri ile ilgili tüm yazıları okurum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası