Çankırılı Bir Şehit Yüzbaşı Yahya

Çankırılı Bir Şehit “Yüzbaşı Yahya”

Kazım Efendi’den bahsedip onunla aynı şerefi ve makamı paylaşmış Çankırılı Şehit Yüzbaşı Yahya Bey’den bahsetmemek vefasızlık olur bizler için. Yahya Efendi’yi ilk gördüğüm yer de Kazım Efendi’yi ilk gördüğüm yerle aynıydı. Kazım Efendi’nin fotoğrafları ile yan yana duruyordu, Yüzbaşı Yahya Efendi’nin fotoğrafları.

Yüzbaşı Yahya Efendi’ye ait belgelerden, Yüzbaşı Yahya Efendi’nin 1911 Trablusgarp Savaşı’nda bölgeye giden sayılı komutanlardan olduğunu ve burada İtalyanlara karşı mücadele ettiğini görüyoruz. Hemen akabinde 1912 Balkan Savaşı’nın patlak vermesiyle Yahya Efendi, Balkanlarda Bulgarlara karşı girişilen mücadelede aktif görevlerde bulunmuştur. I. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla birlikte farklı cephelerde görev yapmıştır. Çanakkale ve Suriye Cephelerinde çarpışmıştır. I. Dünya Savaşı’nın ardından desti izdivaç eylemiştir. Fakat evliliğinin hemen ardından İstiklal Harbi başlamış ve tekrar göreve çağrılmıştır. İstiklal Harbi’nde farklı mevkilerde görev yapmış, düşmanın yurttan atılmasını sağlayan ve Yunan ordularına son darbenin vurulduğu Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde cenk ederken Kolonkaya mevkiinde şehit düşmüştür.

Yüzbaşı Yahya Efendi, Başkomutanlık Muharebelerinde şehit olduktan sonra eşi Tayyibe Hanım ölünceye kadar kahraman eşi Yüzbaşı Yahya Efendi’nin soyadını kullanmış ve genç yaşta dul kalmış olmasına rağmen tekrar evlenmemiştir. Şehit Yüzbaşı Yahya Efendi’nin eşi Tayyibe Hanım’ın göstermiş olduğu bu vefa örneği günümüz penceresinden bakıldığında çok manidardır.

Kaynak: Erhan Metin, Sözün Bittiği Yer Çanakkale, Mart 2008, s. 110-111-112

Etiketler: yüzbaşı yahya, çankırı şehit yüzbaşı yahya efendi,
Eklenme: 01.10.2013
Okunma: 1452

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası