Çanakkale Şehidi Yüzbaşı Kazım

Çanakkale Şehidi “Yüzbaşı Kazım”

Yüzbaşı Kazım; Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Arşivi’nde tanıdığım, ismi bilinmeyen sayısız kahramanlardan sadece bir tanesiydi. Bir fotoğraf karesi olmuştu bizi tanıştıran. Bir kız, birde erkek evlat sahibi olduğu anlaşılıyordu fotoğraftan.

Fotoğrafın arkasındaki fondan bir fotoğrafçı dükkanında çekilmiş olduğunu anlamak hiçte zor değildi. Yüzbaşı Kazım anlaşılan bir hatıra bırakmak istemişti evlatlarına. Onlardan ayrı kaldığı zamanlar da, ve onlardan ayrı olduğu mekanlarda, onları yanında hissedebilmek için çektirmiş de olabilirdi bu fotoğrafı. Çocukları onun için hayattaki en büyük servetti. Oğlunun subay olmasını arzu ediyordu belki de. Tıpkı kendisi gibi. Kızının da okumasını istemekteydi. Fotoğrafta gördüklerim bakımlı ve birbirinden güzel iki evlattı.

İyice meraklanmıştım. Yüzbaşı Kazım kimdi? İlk gördüğüm fotoğrafın yanında duran diğer fotoğraflar ilişti gözüme.

Vesikalık şeklinde bir fotoğraftı, ona baktım uzun uzun üniformasının sol omzunda bir not dikkatimi çekti. “Binbaşı Kazım Çanakkale’de şehit yazıyordu. Latin harfleri ile yazıldığına göre sonradan onu tanıyan birileri unutmamak için yazmışlardı bu notu. Arkasından eski Türkçe bir mektup vardı Yüzbaşı Kazım’a ait. Mektupta yazılanları okudum sonra. Oldukça tanımaya, tanıdıkça daha da yakınlaşmaya başladım Yüzbaşı Kazım’a. İnsanları en iyi tanımanın yolu mektuplarını okumak belki de. Duygular kalemin mürekkebiyle birlikte akabiliyor bazen kağıda.

Evet evet, Yüzbaşı Kazım’ı, yine onun kaleminden tanıyordum. Satırlara karışmış hislerini anlayabiliyordum. Okudukça daha önce fotoğraflara bakarken hissettiklerimin büyük bir kısmının doğru olduğunu görüyordum.

18-19 Mart 1915 tarihli mektupta şunlar yazıyordu.

Sevgili kardeşim,

Ben vatan ve millet uğrunda bana düşen vazifeyi ifa ettim. Artık gerisini size terk ediyorum. Ben cümlenize hakkımı helâl ettim, tabiidir ki siz de helâl edersiniz. Hemşiremin, Ziyâ’nın kemali hasretle gözlerinden öperim. Muhterem amcamın ellerinden öperek dualarını her zaman beklerim. Çoluk çocuğumu evvel Cenabı Hakk’a, sonra vatan ve millete ve sizlere emanet ederim. Sevgili valideme, aileme, çocuklara güzel bakınız. Tahsillerine himmet ediniz. Maaşlarının tahsisi, icabeden muamelenin ifası için arkadaşlardan alayımızın tabur kâtibi ve aynı zamanda alay naibi bulunan Hasan Efendi’ye yazdım. Bulunduğum fırkanın kumandanı Miralay Remzi Bey’dir. Alay Kumandanı Binbaşı Halil Bey’dir.Bu isimler size lâzım olursa kendileriyle muhabere edersiniz. Binbaşımız Şevki Bey de benim gibi tehlikede bulunduğu için sağ kalırsa ona da müracaat edersiniz. Kolordu kumandanımız malum olduğu üzere Esat Paşa Hazretleridir. Hayvanım hakkında lâzım gelen muamele için de kâtip efendiye yazdım. Oradaki hakkımı da çocuklarım için ararsınız. Sana çok rica ederim, efradı ailemi, validemi, hiçbir vakit üzme. Daima rıfk ile muamele et. Bana acımasınlar. Ben mukaddes vatan vazifem uğrunda terki can ettim, bahtiyarım. Cenabı Hak sizleri de bahtiyar buyursun. Baki cümlenizi Cenabı Hakka emanet ederim sevgili kardeşim.

Yüzbaşı Kazım şehit olmadan önce yazmıştı tüm bu satırları, satırlarından bir kararlılık, şehit olabilmek için duyduğu özlem anlaşılabiliyordu. Şehadet öncesi tek aklına takılan çocukları ve onların gelecekleriydi. Belki de bu mektubu siperde düşman beklediği bir akşam yazmıştı. Yazmadan önce cebinden çıkardığı yukarıdaki fotoğrafı uzunca seyredip, evlatlarının her birini fotoğraftan öptükten sonra onları emin ellere emanet edip son vazifesini yerine getirmek istiyordu. Mektuptan anlaşılanda bundan farksızdı. Evlatlarının geleceği hakkında yapılması gerekenleri tek tek sıralayan devir teslim yazısına benziyordu, Yüzbaşı Kazım’ın mektubu.

Mektubun gelişinin ardından 20-25 gün sonrasına ait, başka bir yazı daha ilişti gözüme.

Gelen belge:

“Kabataş’ta Mukime Zehra Hanıma” diyerek başlıyordu. Şöyle devam ediyordu yazılanlar.

“Alay 21, Tabur 1, Bölük 1 zevceniz Yüzbaşı Kazım Efendi bin Hüseyin 14 Nisan 1331 (14 Nisan 1915) Seddülbahir Muharebesinde, bir Osmanlı askerine yakışan kahramanlık ve fedakarlıkla şehit oldu. Dini Celili İslam’ın ve mukaddes vatanın müdafaası uğrunda hayatını feda edenlerin arkalarında bıraktıklarına düşen yeis (ümitsizlik) ve fütur (bezginlik) değil, Fahr (şeref, onur) ü sürurdur. Bütün arkadaşları gibi merhumunda kıymetli hatırası yalnız sizin değil, daha büyük ailesi olan ordunun kalbinde ebediyen saklı kalacağına ve intikamının düşmanlarımızdan alınacağına emin ve bununla müteselli olunuz. Muhterem şehidin bütün yakınları ve sevenleri için Allah’tan ecir ve sabır tazarru ederek, beyanı hürmet eylerim.”
Başkumandan Vekili Enver

Yüzbaşı Kazım 26 gün önce ailesine yazdığı son mektupta hissedebilmişti şehadetin nefesini. Çocuklarını emanet edişi de bundandı elbet. Başkumandan vekili Enver Paşa’nın Kazım Bey’in eşine gönderdiği bu mektup, Yüzbaşı Kazım’ın şehitlikle kucaklaştığını gösteriyordu. Şehit Yüzbaşı Kazım Efendi’den geride kalanlar yukarıdaki birkaç fotoğraf ve ailesine gönderdiği son mektubuydu. 21. Yüzyılda Yüzbaşı Kazım’ların torunları ve Çanakkale’de yatan kahramanların evlatları, onların kahramanlığını onlardan kalan bu asil mektuplardan öğrenecekti, görecekti.

Kaynak: Erhan Metin, Sözün Bittiği Yer Çanakkale, Mart 2008, s. 107-108-109-110

Etiketler: çanakkale şehidi yüzbaşı kazım,
Eklenme: 06.10.2013
Okunma: 1515

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası