Lakap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı

Lâkap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı

Atatürk’ün toplumsal alanda yapmış olduğu devrimler (İnkılaplar)arasında bulunan “Lâkap ve Unvanların Kaldırılması (26 Kasım 1934)” hakkında anı.

Bay – Bayan

Atatürk, bir gün o zamana kadar kullanılmaya alışılmış olan “Bey, efendi, hanım, hanımefendi, paşa hazretleri” gibi unvanları kaldırmak için bir yasa taslağını meclise vermişti. Bu sıralarda “BAYÖNDER” adındaki piyesin düzeltilmesiyle uğraşmaktaydı.

Atatürk, Bayönder’i bir kez okuduktan sonra ikinci kez gözden geçiriyordu. Yanındakilere bir ara:

- Bay ne demektir? Biliyor musunuz? dedi. Kişi, saygıya layık insan demektir. Bundan sonra çeşitli zümrelerine ayrı ayrı seslenmeyeceğiz. Erkeklere “Bay” kadınlara “Bayan” diyeceğiz.

Hazır bulunanlardan biri:

- Peki, bayan hem madam hem de matmazel karşılığı mı olacak? diye sordu.

Atatürk:

- Bir kadını evlenmeden önce ve sonra iki insan saymak ortaçağ zihniyetidir, dedi. Bugün uygarlık dünyası böyle bir ayırımdan dönmüştür.

Sonra eline kalemi aldı. Bayönder’in birinci sayfasına şu cümleyi yazdı.

“Genel olarak erkek için Bay, kadın için Bayan kullanılacak bey, efendi, hanım kalkacak.”

Ertesi günü meclisten çıkan bir yasa tüm unvanları kaldırıyordu. Bay ve Bayan’a gelince. Atatürk:

- Bunu kanunla emretmeye gerek yok. Bu benim teklifim olarak kalsın. Kararı zaman ve millet verir.

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: lâkap ve unvanların kaldırılması anı, bay- bayan adlı atatürk anısı,
Eklenme: 20.11.2013
Okunma: 6773

Yorumlar

Erhan İnan - 22 Kasım 2013, Cuma 10:28
Bu anı toplumsal hayatın gelişmesi ile ilgili harika bir anı. Toplumun gelişmesi ve modern bir hale gelmesini amaçlayan atatürkün yapmış olduğu devrimlerle ilgili bu tür anıların gelişmek isteyen her topluma örnek olmasını diliyorum. Toplumsal hayatı düzenleyen kurallar ile ilgili tüm anılar önemlidir. Gazi atatürkün ilke ve inkılapları ile ilgili anıları okumalı hayatımızda tatbik etmeliyiz.
Orhun Akarsu - 22 Kasım 2013, Cuma 10:16
Bu anı atatürkün anıları içinde inkılapların nasıl geliştiğini anlatan örnek bir anıdır. Lakap ve unvanların kaldırılması hakkında gayet güzel ve açıklayıcı bir anı olarak hatırlanmalıdır.
Buket Tüzün - 22 Kasım 2013, Cuma 10:14
Neredeyse bütün anılardan pay çıkarmak gerekiyor. Hepsi de birbirinden güzel düşündürücü ve eğitici anılar. Türkiyenin gelişmesi ve daha modern bir yapıya bürünmesi için yapılmış bütün inkılaplar çok önemlidir. Atatürkün anıları büyük önderin yaşamının ve yaptıklarının anlaşılmasını daha kolay hale getirmektedir. Atatürk anıları sayesinde bizler bu yüzyılda bile çağdaş bir hayatın devamı konusunda çok şey öğreniyoruz.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası