Atatürk’ün kitle iletişim araçlarına verdiği önem

Atatürk’ün kitle iletişim araçlarına verdiği önem. Atatürkün kitle iletişim araçlarına verdiği önem ile ilgili yazı. Mustafa Kemal Atatürkün kitle iletişim araçlarına verdiği önem hakkında kısa özet bilgi.

Kısaca kitle iletişim araçlarının önemi:

İnsan yaşamının vazgeçilmez unsurlarından biri de hiç kuşku yok ki kitle iletişim araçlarıdır. Haberleşmeye ve toplumsal gelişime büyük etki ve katkı sağlayan kitle iletişim araçları, günümüzde oldukça büyük bir öneme sahip olup, her geçen gün daha bir önem kazanmakta, büyük bir güç haline gelmektedir. Bu gücün doğru bir şekilde kullanılması ve istismar edilmemesi elbette ki tüm insanlığın yararına olacaktır.

Gazete, dergi, telsiz, telefon, radyo, televizyon ve internet gibi günümüz dünyasının vazgeçilmez kitle iletişim araçları, toplumları her açıdan birbirine yaklaştırmakta, özellikle kültürel anlamda büyük etkileşime neden olmaktadır. Günümüzde sıkça kullanılan “Medyanın gücü” tabiri, kitle iletişim araçlarının insanlar üzerindeki etkisini anlatması bakımından önemli bir söylemdir.

Haber alma özgürlüğünün en geniş biçimde kullanıldığı bu çağda insanlar daha bilinçli hale gelmiş, okuma, dinleme ve izleme yöntemleriyle hemen hemen her konuda az-çok bilgi sahibi olmuş, hak ve özgürlüklerin kullanılması konusunda daha duyarlı bir hale gelmişlerdir.

Atatürk’ün kitle iletişim araçlarına verdiği önem:

Atatürk, Kurtuluş Savaşı döneminde kitle iletişim araçlarının gücünden en iyi biçimde istifade etmiş, yurdun kurtarılması adına yapılması gerekenleri basına vermiş olduğu demeçler, yazdığı mektuplar ve çekmiş olduğu telgraflar ile halka duyurmayı başarmıştır. Özellikle kongrelerde alınan kararların, dönemin kitle iletişim araçları ile halka duyurulması sayesinde, milli mücadelenin toplu ve düzenli bir biçimde yapılması sağlanmıştır. Milli Mücadele yanlısı gazete ve mecmuaların çıkarılması, daha hızlı ve güvenilir bir iletişim için Anadolu Ajansı’nın kurulması, dönemin kitle iletişim araçlarının önemini ve gücünü açıkça ortaya koymaktadır.

Atatürk, Anadolu Ajansı’nın kurulmasından sonra teknolojik gelişmeleri yakından takip etmiş, 1925 yılında çıkarılan “Telsiz Tesisi Hakkında Kanun” dan iki yıl sonra, ülke genelinde bir telsiz şebekesi kurulmuştur. Atatürk, yapmış olduğu devrimleri benimsetme yolunda zorlama ve baskı yapma yerine ikna ve kamuoyu oluşturma yöntemlerine başvurmuştur. Bu nedenle kitle iletişim araçları Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecine önemli katkılarda bulunmuştur. 1927 yılında yayına başlayan radyoyu devletleştirme yoluna gidilmiş, hükümetin sözcüsü konumunda olan gazeteler yayın hayatına başlamış, Atatürk ilke ve inkılaplarının yurt içinde ve yurt dışında tanıtımını yapan dergiler, kitaplar ve broşürler çıkartılarak bunların halka ulaştırılması sağlanmıştır.

Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarından başlayarak basın-yayınla ilgili yapmış olduğu çalışmalar:

İrade-i Milliye gazetesinin çıkarılması (14 Eylül 1919)
Hakimiyet-i Milliye gazetesinin çıkarılması (10 Ocak 1920)
Anadolu Ajansı’nın kurulması (6 Nisan 1920)
Ceride-i Resmiye gazetesinin çıkarılması (7 Ekim 1920)
Telgraf ve Telefon Kanunu (04.02.1924)
Telsiz telgraf vericilerinin hizmete girmesi (1927)
İlk resmi radyo yayını (6 Mayıs 1927)
Ankara Radyosu’nun yayın hayatına başlaması (1928)

Etiketler: atatürkün kitle iletişim araçlarına verdiği önem, kısaca atatürkün iletişime verdiği önem,
Eklenme: 01.12.2013
Okunma: 6089

Yorumlar

Ahmet - 4 Aralık 2013, Çarşamba 06:49
atatürk ün basın ve kitle iletişim araçlarına verdiği önem ile ilgili kısa yazılar içinde bu iletişim konusunun en iyi işlendiği sayfalardan biri bu sayfadır. atatürkün basın ve kitle iletişim araçlarına verdiği önem kısaca çok önemli bir konudur. bu konunun detaylı biçimde ele alınarak atatürk ve iletişim konulu seminerler düzenlenmesini istiyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası