Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Özet

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Özet, Mustafa Kemal Atatürkün Ankaraya gelişi ile ilgili yazı.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Osmanlı Devleti, 1914 yılında başlayıp 1918 yılında sona eren Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik ayrıldı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında Sevr Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma hükümlerini dayanak gösteren İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti topraklarını işgal etmeye ve kendi aralarında yapmış oldukları anlaşmalara göre parçalamaya başladılar.

Urfa, Maraş, Antep, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti’nin merkezi İstanbul İtilaf Devletleri’nce işgal edildi. Yunan kuvvetleri 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdi. Elbette ki bu durum son derede vahim bir durumdu ve acilen bir şeyler yapılmalıydı. Türk milleti yok edilmek, tarih sahnesinden silinmek isteniyordu.

Bütün bu işgallerin olanca hızıyla devam ettiği bu dönemde, İstanbul Hükümeti itilaf Devletleri’nin isteği üzerine Anadolu’daki ayaklanmaları bastırması için Mustafa Kemal Paşa’yı görevlendirildi. Bandırma vapuruyla İstanbul’dan hareket eden Mustafa Kemal Paşa’nın aklındaki tek düşünce yurdu düşman işgalinden bir an evvel kurtarmaktı. Bu düşünceler içerisinde, bazı rütbeli askerler ile birlikte 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.

25 Mayıs 1919 tarihinde “…bazı şikâyetleri yerinde tetkik ve tedbir almak üzere karargâhı, Havza’ya nakledeceği " gerekçesiyle Havza’ya geçti. Burada şehrin ileri gelenlerinin ziyaretini kabul etti. Atatürk, işgal devletlerine ve İstanbul Hükümeti’nin olumsuz tutumlarına karşı ilk direniş hareketlerini böylece Havza’da başlatmış oldu.

13 Haziran 1919’da karargâhını Amasya’ya taşıdı. 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayınladı. 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da da Sivas Kongresini topladı. Erzurum Kongresi kararları bazı değişiklik ve ilavelerle kabul edildi. Sivas Kongresi’nde, vatanın kurtuluşu için çalışan bütün cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirildi. Yurdun her yerinde İşgallere karşı çıkılması ve direniş gösterilmesi kararı alındı. Temsil Heyeti’nin yetkileri bütün yurdu ilgilendirir hale getirildi. Tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve Temsil Heyeti’ne seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.

Ankara’nın yurdun tam ortasında bulunması ve tüm cephelere eşit mesafede olması büyük bir avantajdı. Çünkü o dönemlerde haberleşme ve ulaşım konusu oldukça sıkıntılıydı. Bütün bunları iyi bilen Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı.

18 Aralık 1919’da Sivas’tan hareket edip Kayseri, Hacıbektaş, Kırşehir yolunu takip ederek 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya gelen Atatürk ve Temsil Heyeti üyeleri Ankaralılar tarafından coşkuyla karşıladılar. Karşılama öylesine büyüktü ki, seğmenler gösteriler sunuyor, davullar çalınıyor, halaylar çekiliyordu. Bu durum Atatürk ve yanındakileri oldukça duygulandırdı. Büyük Önder, kendilerini karşılamaya gelenlere teşekkür ederek, yurdun içinde bulunduğu durumu ve bu durumdan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yaptı.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Milli Mücadele dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü TBMM’nin kuruluşu, düzenli ordunun kurulup savaşa hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara daha o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.

Etiketler: atatürkün ankaraya gelişi, 27 aralık 1919, atatürkün ankaraya gelişi hakkında bilgi,
Eklenme: 02.12.2013
Okunma: 1482

Yorumlar

pelin - 8 Aralık 2013, Pazar 22:15
Başkent ankaraya atatürkün gelişi milli mücadele döneminde milletimize büyük moral kaynağı olmuştur. Atatürk ün Ankara ya gelişi özet halinde tarihi ile birlikte güzel anlatılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası