Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile ilgili kısa yazı

Mustafa Kemal Atatürkün Ankaraya gelişi ile ilgili kısa yazı.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı sonunda yenik sayılmıştı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında Sevr Antlaşması imzalandı. Sevr Antlaşması hükümlerini öne süren İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’ni parçalamaya başladı. Türk milleti bu durumu hiçbir zaman kabul etmedi. Ülke genelinde yer yer direniş hareketlerinde bulunuldu.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatması yurtta büyük bir sevinçle karşılandı. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda millet tek bir yürek haline geldi. Düşmanı yurttan atmak için çalışan tüm cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirildi. Artık milli iradeye dayalı bir hükümet kurulması gerekiyordu. Bunun için halkın kendi adına karar verebilecek temsilcileri seçmesi istendi. Bu temsilcilerin güvenli bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu gelişmeler üzerine Ankaralılar Atatürk ve Temsil Heyeti üyelerini Ankara’ya davet ettiler.

Ankara, o günkü şartlara göre, Milli Mücadele’de merkez olabilecek bir konumdaydı. Atatürk’te aynı düşüncelere sahip olarak Heyeti Temsiliye üyeleriyle birlikte 27 Aralık 1919 günü Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi. Halkın coşkun gösterileri karşısında oldukça duygulanan Atatürk, yurdun içinde bulunduğu durumdan mutlaka kurtulacağını belirten bir konuşma yaptı. Sonunda Ankara, milli mücadele döneminde önemli kararların alındığı bir merkez haline geldi.

Etiketler: atatürkün ankaraya gelişi ile ilgili kısa yazı, atatürk ankaraya gelişi,
Eklenme: 05.12.2013
Okunma: 1996

Yorumlar

Nurbanu - 12 Eylül 2014, Cuma 21:08
O yıllardan günümüze Ankara çok değişti. Atatürk Ankaraya büyük değer vermiş gelişmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Ankara onun gönlünde büyük bir yere sahip olmalı ki Ankara ilimizi başkent yapmıştır.
Gökmen Nazlı - 8 Aralık 2013, Pazar 22:20
Zaten bu konu ile ilgili kısa bir yazı arıyordum. Ankarada halkın büyük bir sevinç gösterisi ile karşıladığı Atatürkün tek bir amacı vardı oda vatanı kurtarmak.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası