19 Mayıs nasıl bayram oldu

19 Mayıs Nasıl ve Ne Zaman Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlan Edildi. 19 Mayıs nasıl bayram oldu? 19 mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı ilan edilmesi hakkında kısa yazı. 19 Mayıs günü ne zaman bayram olarak kutlandı?

Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktı. Amacı, yurdu düşman işgalinden kurtarmaktı. Bu düşünceler içerisinde Samsun’dan Havza’ya geçerek ilk protesto mitinginin yapılmasını sağladı. Ardından Amasya Genelgesi’ni yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni topladı. Vatanın ve milletin kurtuluş mücadelesinde tek bir vücut olmasını sağladı. 1919 yılında Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin zaferiyle sonuçlandı.

Samsunlular 1926 yılından başlamak üzere 19 Mayıs gününü bayram havasında kutlamaya başladılar. Nihayet bu kutlamalar zaman içerisinde yurt içinde oldukça ses getirmeye başladı. 19 Mayıs günü Atatürk’ün isteği üzerine 20 Haziran 1938’de Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Böylece milli bayramlarımızdan biri haline geldi. 1981 yılında da “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı.

Etiketler: 19 mayıs günü nasıl ve ne zaman bayram olarak kutlandı, 19 mayıs 1919 nasıl bayram oldu, 19 mayısın milli bayram ilan edilmesi,
Eklenme: 06.12.2013
Okunma: 2050

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası