Çanakkale Savaşının sonuçları nelerdir

Kısaca Çanakkale Savaşının sonuçları nelerdir? Çanakkale Zaferi 18 Mart 1915. Bu yazıda Çanakkale Savaşının sonuçları maddeler halinde ele alınmıştır. Çanakkale Savaşının sonuçları kısaca nelerdir?

Maddeler halinde Çanakkale Savaşının sonuçları:

1- İstanbul’u bir ayda ele geçirmeyi planlayan İtilaf Devletleri bu amaçlarına ulaşamadılar.

2- İtilaf Devletleri, dönemin en güçlü donanma ordularına sahip olmalarına karşın, Türk askerinin azim ve kararlılığı karşısında Boğazı geçemeyerek yarımadayı terk etmek zorunda kaldılar.

3- İngiltere ve Fransa’nın mağlup olması dünya üzerinde büyük ses getirdi.  Bu durum sömürge altında bulunan halkların bağımsızlık yolunda cesaretlenmelerine neden oldu. Sonunda, dünya coğrafyası bağımsızlık adına birçok yeni gelişmelere sahne oldu.

4- Osmanlı Devleti’nin bu büyük zaferi dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar üzerinde olumlu bir etki yaptı. Baskı ve sömürge altında bulunan Müslümanlar kendi kurtuluşları için, Çanakkale Zaferinden güç aldılar.

5- Osmanlı Devleti, Balkan Savaşında kaybettiği pirestijini bu zafer sonrası yeniden kazandı.

6- Çanakkale’de denizde ve karada elde edilen zaferler hükümetin iktidarda kalış sürelerini uzatmış, İtilaf Devletleri’nin savaşın başından beri bekledikleri hükümet krizi olmamış ve kabine değişikliğine de gidilmemiştir.

7- Çanakkale Zaferi, Osmanlı ordusunun moralinin yükselmesine neden oldu.

8- Mustafa Kemal gibi, Çanakkale Savaşında kendisini yeni yeni göstermeye başlayan ve ileriki dönemde Kurtuluş Savaşı’nın ünlü Türk komutanları arasına girecek olan subaylar bu savaşta sivrildi.

9- Osmanlı Devleti’nin Çanakkale cephesi için ayırdığı 300.000’den fazla askerden yaklaşık 211.000’i şehit düştü. Bu durumun insan gücü açısından meydana getirdiği boşluk sadece Birinci Dünya Savaşı’nda değil Türk İstiklal Savaşı boyunca da hissedildi.

10- İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Çarlık Rusya’sında Bolşevik İhtilali yaşandı ve Çarlık Rusya’sı devrildi. Böylece Rusya savaştan çekilmek zorunda kaldı.

11- Osmanlı Devleti’nin elde ettiği bu zaferin ardından Bulgaristan İttifak Devletleri’nin yanında savaşa katılmış, başta Yunanistan, Romanya ve İtalya bir süre daha tarafsızlıklarını korumuşlardır.

12- İtilaf Devletleri’nin başarısızlığı, Arap ayaklanmasını bir yıla yakın geciktirdi.

13- Çanakkale’de Türklerin elde ettiği başarı sonrası iki yıl uzayan savaş boyunca Doğulu ve Batılı müttefik devletlerin (Rusya-İngiltere-Fransa) ekonomilerinde ciddi sıkıntılar meydana geldi.

14- Savaşın sonlarına doğru Osmanlı Devleti’ne isyan etmeye hazırlanan azınlıklar, bu hain tavırlarını bir yıl geciktirmek zorunda kaldılar.

15- Avusturya ve Yeni Zelanda askerleri bu savaşta Türk askerini yakından tanıma fırsatı bulmuş, bu savaşta bulunma nedenlerini sorgulamaya başlamışlardır.

16- Kısa süre içerisinde bitmesi beklenen Birinci Dünya Savaşı 2 yıl daha uzamıştır.

17- Çanakkale Savaşı Türk tarihine büyük bir zafer olarak geçmiştir.

Etiketler: çanakkale savaşının sonuçları nelerdir, çanakkale savaşı sonuçları kısaca, 18 mart çanakkale savaşının sonuçları özet,
Eklenme: 14.12.2013
Okunma: 5120

Yorumlar

buse - 8 Mart 2014, Cumartesi 15:02
18 mart 1915 tarihinde yapılan çanakkale savaşının sonuçları çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde yazılmış. kısaca çanakkale savaşının maddeler şeklinde yazılması daha iyi öğrenmemizi sağlıyor.
Mine - 15 Aralık 2013, Pazar 16:01
1915 tarihinde yapılan çanakkale savaşının madde madde sonuçları mükemmel derecede en sade şekliyle yazılmış. Bu yazının çanakkale savaşının sonuçları için örnek bir yazı olmasını dilerim. Bu konuyla alakalı olan herkesin beğeneceğine eminim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası