Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı. Çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler.

Çanakkale Savaşı (1915)

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında açılmış bir cephedir. Bu cephede İtilaf Devletleri’ne bağlı kuvvetler ile Osmanlı Devleti ordusu arasında büyük kanlı çarpışmalar meydana geldi. Nusret Mayın Gemisi’nin boğaz sularına bir gecede döşediği mayınlara çarpan İngiliz donanmasına bağlı gemiler, aynı zamanda Türk topçusunun isabetli atışları karşısında daha fazla dayanamadı.

Çanakkale Savaşları olarak bilinen ve en şiddetlisi 18 MART 1915 yılında cereyan eden bu savaşta, dönemin en kuvvetli donanmaları Çanakkale Boğazını geçemeyerek boğazın derin sularına gömüldüler.

Karada devam eden ve yaklaşık 9 aya yakın süren süngü çarpışmalarında da yine Türk askerinin iman gücü ile yapmış olduğu ve tarihe altın harflerle yazdığı büyük karşı koyma vardır. Türk askerinin 19 Mayıs 1915’te Anzak Cephesi’ni yarmak için başlattığı gece saldırısı ile Avusturyalıların Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, bu savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylarıdır.

Nihayet Türk askeri denizde olduğu gibi karada da düşmana geçit vermemiş, İtilaf Devletleri Boğazı geçemeyeceklerini anlayıp geri dönmek zorunda kalmıştır.

Etiketler: çanakkale savaşı ile ilgili kısa yazı, 1915 çanakkale savaşı kısa yazı, çanakkale savaşıyla ilgili yazı,
Eklenme: 15.12.2013
Okunma: 5513

Yorumlar

havva - 16 Mart 2015, Pazartesi 13:48
yaklaşmış bulunan 18 mart Çanakkale savaşında şehit düşen Türk askerlerine Allah\'tan rahmet diliyorum. Bu vatan onların büyük zaferi ile kazanılmıştır.
buse - 20 Şubat 2014, Perşembe 20:09
18 mart çanakkale savaşı hakkında yazılmış olan yazılar bize tarihi geçmişin geleceğe haykırışı olarak aktarılmıştır. bizler böyle büyük bir zaferi canlarını feda ederek şehit düşen kahraman türk ordusuna borçluyuz. şehitlerimizin bize emanet ettikleri bu vatana hep beraber kol kanat gererek sahip çıkmalıyız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası