Kısaca Çanakkale Savaşının nedenleri ve sonuçları

Kısaca Çanakkale Savaşının nedenleri ve sonuçları. Çanakkale Savaşının kısaca nedenleri ve sonuçları ile ilgili bilgi.

Çanakkale Savaşı deniz ve kara savaşları olarak iki şekilde cereyan ettiği için Çanakkale Savaşları olarak ta adlandırılır. Çanakkale Savaşı’nın en önemli muharebeleri Arıburnu, Seddülbahir, Kumkapı ve Anafartalar muharebeleridir.

Çanakkale Savaşı (1915)

Kısaca Çanakkale Savaşının nedenleri

Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere’nin başını çektiği İtilaf Devletleri bir an evvel boğazı geçmek ve İstanbul’u ele geçirmek istiyorlardı. İstanbul’u ele geçirdikleri anda müttefikleri Rusya’ya da yardımda bulunacaklardı. Boğazlar konum açısından özellikle Avrupa devletleri için büyük önem taşıyordu. Bütün bu amaçların temelinde hiç kuşkusuz Bizans hayali yatıyordu. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için dönemin en kuvvetli donanması ve askeri birlikleri ile Boğazı kuşatma altına aldılar. Bu birlikler içerisinde ağırlıklı olarak İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri bulunuyordu.

Kısaca Çanakkale Savaşının Sonuçları

Çanakkale Cephesi, Türk ve Dünya tarihi açısından önemli olaylara sahne olmuştur. İtilaf Devletleri’nin Osmanlı Devleti karşısındaki başarısızlığı dünyada büyük bir yankı uyandırmış, sömürge altında yaşayan toplumları bağımsızlık yolunda ümitlendirmiştir. Türk askerinin büyük kahramanlığı bir kez daha tescillenmiştir. Savaştan çekilmek zorunda kalan Çarlık Rusya’sı yıkılmış Sovyet Rusya kurulmuştur. Bulgaristan tarafsızlığını ilan etmiştir. Birinci Dünya Savaşı iki yıl daha uzamıştır. On binlerce insan hayatını kaybetmiş ve sakat kalmıştır. Mustafa Kemal gibi bazı Türk subayları adını bu savaşta duyurmaya başlamış, ileriki dönemde Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli rol oynamışlardır.

Etiketler: kısaca çanakkale savaşının nedenleri sonuçları, çanakkale savaşlarının neden ve sonuçları,
Eklenme: 15.12.2013
Okunma: 3224

Yorumlar

yeşim - 22 Şubat 2015, Pazar 17:25
Çanakkale Savaşı Türk askerinin üstün başarısı sayesinde kazanılmış ve Türk ordusunun güçlü oluşu bir kez daha kanıtlanmıştır. Kısaca çanakkale savaşında alınan sonuçlar Türk askerinin diğer savaşların kazanılmasında da çok büyük payı olmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası