Seddülbahir Kalesi ile ilgili bilgi

Seddülbahir Kalesi ile ilgili bilgi. Seddülbahir kalesinin tarihçesi. Çanakkale’de bulunan Seddülbahir Kalesi hakkında kısa bilgi.

Çanakkale ilinin tarihi kalelerinden biridir. Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi girişinde yer alan Seddülbahir Kalesi, Venediklilerin 1656 yılında Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinden sonra, boğazın güvenliği için savunma amacıyla 1659 yılında mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilmiştir.

Kurulumu Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yapılmış, parasal destek ise IV. Murat’ın annesi Valide Hatice Tarhan Sultan tarafından sağlanmıştır. 29 Eylül 1915 tarihli “THE ILLUSTRATED WAR NEWS” adlı dergide fotoğrafı yer alan, Seddülbahir Kalesi’nden sökülerek İngiltere’ye getirilmiş olan kitabeden kalenin 1885 yılında Abdülhamid Han tarafından onarıldığı anlaşılmıştır.

Kademeli bir plan anlayışıyla, asimetrik bir plana sahip olup, yaklaşık olarak dikdörtgen bir plandadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında ağır bir hasar görmüş olan kale, günümüzde harap bir durumdadır.

Seddülbahir Kalesi nerededir?

Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın sona erip Ege Denizi’nin başladığı kısımda, Ertuğrul ve Morto Koyları arasında kalan bir burun üzerindedir.

Yapım Yılı: 1659
Yapan: Mimar Mustafa Ağa
Yaptıran: Hatice Turhan Valide Sultan
Vakfiye: Hatice Turhan Valide Sultan Vakfiyesi
Onarımlar: 19. yüzyıl (Osmanlı)

Etiketler: seddülbahir kalesi ile ilgili bilgi, seddülbahir kalesi,
Eklenme: 22.12.2013
Okunma: 2057

Yorumlar

Fitnat - 11 Şubat 2014, Salı 11:24
Çanakkale seddülbahir kalesi hakkında yazdığınız bu özet yazı sayesinde seddülbahir kalesinin tarihçesini öğrendim. Diyebilirim ki kısaca yazılan bilgiler yanında seddülbahir kalesi nerede sorusuna da cevap bulmuş oldum.
Can İlbey - 23 Aralık 2013, Pazartesi 19:55
1915 yılında Çanakkale Savaşı sırasında ordumuz Seddülbahir Kalesini kullanmış fakat daha sonra düşman kuvvetlerinin eline geçmiştir. Günümüzde kale içerisinde her hangi bir yapı bulunmamaktadır. Seddülbahir kalesi ile ilgili bilgi verip bu konuda bilgi sahibi olmamızı sağladınız. Kalenin yapımında emeği olanların ve Çanakkale Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası