Atatürk’ün en çok sevdiği atının adı nedir

Atatürk’ün en çok sevdiği atının adı nedir? Atatürk’ün atının adı ile ilgili kısa bilgi.

Büyük önder Atatürk, atları çok seven, onlara kıymet veren bir insandı. Onun hayatında atların önemli bir yeri vardı. Kurtuluş Savaşı sırasında bile at yarışlarının düzenlenmesini sağlamış, bu vesileyle halk ile bir araya gelip sorun ve isteklerini dinlemiştir.

Atatürk’ün Milli Mücadele ve Cumhuriyet yıllarında at üzerinde çekilmiş birçok fotoğrafı bulunmaktadır.

Atatürk, sahip olduğu atlar arasında en çok Sakarya adlı atını severdi. Sakarya isimli atına ayrı bir önem verirdi.

Ankara’da Ulus meydanındaki Zafer Anıtı heykel gurubunda tasvir edilen at, Zafer kazanılan meydan muharebesinin yapıldığı aynı adlı yerden adını alan Atatürk’ün atı Sakarya’dır.

Kısaca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok sevdiği atının adı Sakarya’dır.

Etiketler: atatürkün en çok sevdiği atı, atatürkün atı, atatürkün sevdiği at sakarya,
Eklenme: 28.12.2013
Okunma: 3297

Yorumlar

Hayat Özaltun - 19 Ocak 2014, Pazar 15:33
Atatürkün en çok sevdiği atının adı Sakaryadır. Atatürkün atının adı ve bu adı nerden aldığını bu yazı ile öğrenmiş olduk. Atatürkün en sevdiği atının adı Sakarya Meydan Muharebesinden gelmektedir.
samime - 29 Aralık 2013, Pazar 17:03
mustafa kemal atatürkün atı sakarya sanırım birçok yağlı boya tablosunda resmedilmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası