Atatürk Devrimlerinin Amaçları

Büyük önder Atatürk’ün yapmış olduğu devrimlerin amacı ile ilgili bilgi. Atatürk devrimlerinin yapılış amacı hakkında kısa yazı.

Atatürk Devrimlerinin Amaçları Özet

Türk milleti, Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış, bu savaşın sonunda Atatürk’ün önderliğinde yeni bir milli devlet kurmuştu.  Yeni kurulan bu devletin her yönden modern ve Türk milletinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni kurumlara kavuşması gerekiyordu. Bu inanç ve azimle, eskiden kalma ve çağa ayak uyduramayan kurumların bir an evvel terk edilmesi, yerlerine milli ve medeni kurumların getirilmesi amacıyla bir dizi yenilik hareketlerinde bulunuldu.

Atatürk’ün önderliğinde yapılan bu devrimlerin amaçları; Türk milletini çağın gerisinde bırakan kurumları tamamen ortadan kaldırmak, yerlerine çağdaş dünya değerlerine uyum sağlamış kurum ve kuruşları getirmek, Türk milletinin siyasi, ekonomik, toplumsal, eğitim ve kültür alanlarında ilerlemesini ve gelişmesini sağlamak, refah seviyesi yüksek, modern bir toplum haline getirmektir.

Kısaca Atatürk devrimlerinin amaçları nelerdir?

Maddeler halinde Atatürk devrimlerinin amaçları

1- Türkiye’de milli egemenlik kavramını yerleştirmek.

2- Türkiye Cumhuriyeti devletini çağdaş ve uygar bir dünya devleti haline getirmek.

3- Türkiye’de demokrasinin yerleşmesini ve gelişmesini sağlamak.

4- Türk toplumunun ihtiyaçlarına cevap veremeyen eski kurum, kuruluş ve müesseselerin yerine çağdaş kurum, kuruluş ve müesseseleri getirmek.

5- Türk toplumunun refah seviyesini yükseltmek.

6- Atatürk ilkelerinin yerleşmesine olanak sağlamak.

Etiketler: atatürk devrimlerinin amaçları, atatürk devriminin amacı,
Eklenme: 03.01.2014
Okunma: 2411

Yorumlar

Serdar - 5 Ocak 2014, Pazar 15:32
Tüm yeniliklerin devletimiz ve milletimiz için yapıldığını unutmadan, atatürk devrimlerinin amaçları ile ilgili verilen bilgileri iyi öğrenelim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası