Atatürk’ün kitap ve okuma sevgisi

Atatürk’ün kitap okuma sevgisi. Atatürk’ün kitap sevgisi hakkında bilgi. Atatürkün kitap ve okuma sevgisi ile ilgili yazı.

Atatürk, kitap okumayı seven, bilgi dünyasını sürekli geliştiren bir liderdi. Onun okul çağlarından beri başlayan kitap okuma alışkanlığı, harp okulu yıllarında da devam etmiş, dönemin birçok yerli ve yabancı yazarlarının fikir ve düşüncelerinden istifade etmiştir.

Harp akademisinde, çocukluk yıllarında başlayan birikimlerini ve siyasal gözlemlerini arkadaşlarına da anlatabilmek için el yazısı bir gazete çıkarmaya karar vermiş, gazetenin yönetim kurulunda görev alarak, gazetenin çoğu yazılarını tek başına yazmıştır.

Atatürk, Milli Mücadele yıllarında bile kitap okumaktan vazgeçmemiş, elde edilen zaferin kalıcı olması ve her alanda güçlü bir ülke konumuna gelinebilmesi için eğitimin ne denli önemli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu yüzden eğitim ve öğretim konusu ile yakından ilgilenmiş, cumhuriyet yıllarında başlatmış olduğu okuma yazma seferberliğine “Başöğretmen” sıfatıyla bizzat iştirak etmiştir.

1930 yılından sonra yeni alınan kitaplar sayesinde büyük bir kütüphaneye sahip olan Büyük Önder, kitaplarla dolu olan kütüphanesinde saatlerce çalışır, okumuş olduğu kitapların altını kırmızı ve mor renkli kalemlerle çizer, kenarlarını işaretler, notlar alırdı.

Atatürk, kitap okumayı sevdiği kadar araştırma yapmayı, düşünce üretmeyi, araştırdığı ve düşündüğü konuları tartışmaya açmayı çok sever, özellikle tarih konusu ile yakından ilgilenirdi. Bu yüzden kütüphanesinde bulunan kitapların çoğunluğunu tarih kitapları oluşturmuştur.

Etiketler: atatürkün kitap sevgisi, atatürkün okuma sevgisi, kısaca atatürkün kitap ve okuma sevgisi,
Eklenme: 06.01.2014
Okunma: 3152

Yorumlar

bengusu - 8 Mart 2016, Salı 12:27
Atatürk\'ün kitap okuma sevgisi ile yazılmış olan bu makaleden anlamamız gereken büyük dersler vardır. Güçlü bir ülke durumuna gelmemiz için okumanın ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekir.
Zeynel - 12 Ocak 2014, Pazar 14:30
Atatürk ün kitap ve okuma sevgisi yazısı benim için önemli bir yazıdır. Kitap sevgisini anlatan bu yazının iyi anlaşılması gerekir. Atatürkün kitap sevgisi hakkında kısa fakat faydalı bir makale yazmışsınız. Özet olarak Atatürk kitapları ve kitap okumayı seven bilgili bir insan olarak ta biliniyor.
ersoy - 9 Ocak 2014, Perşembe 19:17
atatürkün kitap okuma sevgisi çok önemli bir konudur. kitap okuma alışkanlığının kazanılması şarttır. kısaca atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakkında yazılan bu özet yazının kısa bir makale olmasına rağmen faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası