Atatürk Anı Odası’na Yeni Balmumu Heykeli

Atatürk Anı Odası’na yeni balmumu heykeli ile ilgili haber, ‘Manastır Askeri İdadisi Öğrencisi Mustafa Kemal Büstü’ konulu Atatürk haberi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü ve1899 yılında “7348” öğrenci numarasıyla 18 yaşında mezun olduğu Askeri İdadi, gün geçtikçe ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor.

Osmanlı Devleti zamanında 1848 yılında yapılan tarihi bina, turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biri haline geldi. Makedonya’nın Manastır kentinde  bulunan ve Şehir Müzesi olarak hizmet veren Askeri İdadi’de 1996’da “Atatürk Anı Odası” açılmıştı. Daha önce birkaç kez onarılan odada Atatürk’ün balmumundan yapılmış heykeli, bazı eşyaları ve büstü ile birlikte Büyük Önder’in hayatı, katılmış olduğu savaşlar, yapmış olduğu devrimler, veciz sözleri ve fotoğrafları sergileniyor. Ayrıca, ışıklı panolarla Çanakkale Savaşı’nın, Sakarya Meydan Muharebesi’nin ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı Oda’da, Atatürk’ü tanıtıcı film ve belgesellerin Türkçe, İngilizce ve Makedonca izlenebildiği bir sistem bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yaptırılan “Manastır Askeri İdadisi Öğrencisi Mustafa Kemal Büstü” Atatürk Anı Odası’na hediye edildi.

Etiketler: Atatürk Anı Odası Haberi, Atatürk haberleri,
Eklenme: 24.01.2014
Okunma: 1349

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası