Erzurum Kongresinin Sonuçları Milli Mücadele İçindeki Yeri ve Önemi

Kısaca Erzurum Kongresi’nin sonuçları Milli Mücadele içindeki yeri ve önemi hakkında özet bilgi. Erzurum Kongresi’nin Kurtuluş Savaşı içindeki yeri, sonuçları ve önemi ile ilgili kısa yazı.

Erzurum Kongresinin Sonuçları Milli Mücadele İçindeki Yeri ve Önemi

Erzurum Kongresi memleketin bütününü ilgilendiren tarihi kararlarıyla bölgesel bir kongre olmaktan çıkmış, kendisinden sonra gelişecek olan tüm olayları büyük ölçüde etkilemiştir. Zira Sivas Kongresi kararları, Erzurum Kongresi kararlarına dayanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanış ve açılış gerekçesi Erzurum Kongresi kararları ile yakından ilişkilidir. Mudanya ve Lozan Antlaşmalarının bağımsızlığı savunan ruhu, ilhamını Erzurum Kongresi kararlarından alır. Cumhuriyet rejiminin ruhu halkın iradesini hâkim kılmak esasında yatar. Atatürk’ün “Milletimiz insanî ve asrî gayeleri tebcil eder” sözleri, yapılacak inkılâpların ilk kıvılcımlarının Erzurum Kongresi’nde parıldadığını göstermektedir.

Sonuçları bakımından bu derece önem taşıyan Erzurum Kongresi için Mustafa Kemal Paşa, kapanış konuşmasında “Tarih bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir” der. (1)

Erzurum Kongresi’ni takiben Mustafa Kemal Paşa’nın amacı, en kısa zamanda Anadolu’da millet temsilcilerinden oluşan bir meclis toplamak ve bu meclisin kuracağı hükûmet ile Milli Mücadele’yi bir merkezden idare etmekti. Bu sebepledir ki doğu illerinin geleceği için toplanan Erzurum Kongresi’ni Sivas Kongresi’ne bağlayarak Milli Mücadele’ye memleket yüzeyinde genişlik kazandırdı.

(1) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I1, Türk İnkılâbı’nın Hazırlık Dönemi ve Türk İstiklâl Savaşı, ANKARA-1997

Etiketler: Erzurum Kongresinin sonuçları ve önemi, Erzurum Kongresinin Kurtuluş Savaşındaki yeri,
Eklenme: 02.02.2014
Okunma: 1690

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası