Amasya Tamiminin Milli Mücadele İçindeki Yeri ve Önemi

Amasya Tamiminin Milli Mücadele İçindeki Yeri ve Önemi (Amasya Tamimi’nin Kurtuluş Savaşı içindeki yeri ve önemi ile ilgili kısa yazı. 21-22 Haziran 1919 Amasya Tamimi’nin Milli Mücadeleye etkisi hakkında özet bilgi. Amasya Genelgesinin Türk Kurtuluş Savaşına olan etkisi (katkısı) ve önemi nedir?

Amasya Tamimi’nin Milli Mücadele İçindeki Yeri ve Önemi

Amasya Tamimi, ulusal egemenliğe dayalı yeni Türk devletinin kurulması yolunda atılan ilk adımdır. Tamim, Türk Milletine bu çağrının yapılmasının gerekçesini ve uygulanacak planı özetle şöyle açıklamaktadır: Vatanın bütünlüğü ve Ulusun bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul’da bulunan Hükümet bir önlem almamaktadır. O halde halk kendisini ve vatanını kurtarmalıdır…

Bu amaca ulaşmak için, bütün illerin her sancağından, halkın güvenini kazanmış kişilerin yapılacak olan kongrelere gönderilmesi istenmiş, bu sayede ulusal iradenin gücü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. Şu halde Amasya Tamimi, hem ihtilâlin neden ve programını, hem de ihtilâlin başladığını gösteren bir belge niteliğindedir (1). Nitekim Amasya Tamimi’yle birlikte, artık İstanbul’un Anadolu’ya egemen değil, bağımlı olmak zorunda olduğu belirtilmiştir.

Sonuç olarak, Türk Ulusu, topraklarının işgal edilmesine sessiz kalmayı değil, bağımsız yaşamak uğruna savaşmayı tercih etmiştir. Mustafa Kemal’in bu faaliyetleri İngiltere’nin baskısının artmasına yol açmış, buna rağmen Mustafa Kemal, İstanbul’dan gelen emirleri dinlemeyerek Erzurum’a hareket etmiştir.

(1) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I1, Türk İnkılâbı’nın Hazırlık Dönemi ve Türk İstiklâl Savaşı, ANKARA-1997, s.64

Etiketler: amasya tamiminin milli mücadeleye olan etkisi, amasya tamimi kurtuluş savaşına olan katkıları,
Eklenme: 17.02.2014
Okunma: 1325

Yorumlar

Fehmi Fındıkoğlu - 20 Şubat 2014, Perşembe 13:49
amasya tamiminin kurtuluş savaşına etkisi nedir konusu hakkında yani bir başka deyişle amasya genelgesinin etkileri ve sonuçları ile ilgili düzenli ve anlaşılır bir makale yazılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası