Mudanya Ateşkes Antlaşmasının Milli Mücadeledeki Yeri ve Önemi

Mudanya Ateşkes Antlaşmasının Kurtuluş Savaşındaki Yeri ve Önemi ile ilgili yazı. Mudanya Antlaşmasının (Mütarekesinin) Milli Mücadeledeki yeri ve önemi hakkında özet bilgi. 11 Ekim 1922 de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşmasının Milli Mücadeledeki yeri nedir?

Mudanya Ateşkes Antlaşması’yla ulusal Kurtuluş Savaşı’nın askeri bölümü başarıyla tamamlanmıştır. Misakı Milli ile belirlenen yurt toprakları içinde bulunan Doğu Trakya yeni bir savaşa başvurulmadan Yeni Türkiye Devleti’nin sınırları içine alınmıştır. O güne değin Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetini tanımayan İngiltere de bu düşüncesini terk ederek Yeni Türkiye Devletinin siyasal varlığını kabul etmek zorunda kalmış, Lloyd George Başbakanlık görevinden uzaklaştırılmıştır.

Kısaca söylemek gerekirse 11 Ekim 1922 de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması, ülke olanaklarının izin verdiği ora, ülkeyi ulusu ve orduyu maceralara sürüklemeden, onurlu bir barışa gidiş yolunu açan önemli bir siyasal aşamadır.

Etiketler: mudanya mütarekesinin milli mücadeledeki yeri önemi,
Eklenme: 25.02.2014
Okunma: 1125

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası